AKP hükümeti on binlerce engellinin aylığını kesti

08 Nisan 2016
757 Haber Okunma   0 Haber Yorum

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, AKP Hükžmetinin on binlerce engelli ve yaşlının aylığını kestiğini söyledi. Kalaycı, "65 yaş aylığı ve engelli aylığı bağlanmasında kendi gelirleri yerine ailelerinin gelirinin esas alınması birçok yaşlı ve engellinin aylığının kesilmesine yol açmıştır" dedi.

MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, 2013 yılında çıkarılan 6495 sayılı Kanun uyarınca altmış beş yaş aylığı ve engelli aylığı bağlanmasında kendi gelirleri yerine ailelerinin gelirinin esas alınması birçok yaşlı ve engellinin aylığının kesilmesine yol açmıştır " dedi. 

 

AKP Hükžmetinin on binlerce engelli ve yaşlının aylığını kestiğini savunan Kalaycı TBMM'nde Torba Tasarı görüşmelerinde  Engelliler, Malul gaziler ve şehit çocukları üzerine yaptığı konuşmada şunları söyledi:

 

" Engelli ve yaşlı aylığı için birlikte yaşadıkları hanedeki bireylerin de yoksul olması şartı aranmaktadır. Bakıma ihtiyacı olan engellinin evde bakımı için aileye ödenen destek nedeniyle engelli aylıkları kesilmektedir. Tasarının 2 ve 3'üncü maddeleriyle yapılan düzenleme kısmen olumlu olmakla birlikte, eksik olup özellikle engellilerin yaşadığı mağduriyeti hiç gidermemektedir. 

 

ENGELLİ AYLIĞI BAĞLANIRKEN KENDİ GELİRLERİ ESAS ALINMALI

AKP, engellilerin önüne engel koyarak aylıklarını kesmiş ve kesmeye devam etmektedir. Hükžmete soruyorum: Sizin hiç insafınız yok mu? Engelli kardeşlerimizin aylığını kesmek sizi hiç rahatsız etmiyor mu, vicdanlarınızı sızlatmıyor mu? 

 "Muhtaç değilsin." denilerek aylığı kesilen veya başvurusu reddedilen engelliler bu defa ailelerinin yanına muhtaç bırakılmışlar, diğer aile bireylerine bağımlı h‰le getirilmişlerdir. Bu durum mutlaka düzeltilmelidir. Engellilerin muhtaçlık durumlarının belirlenmesinde ailelerinin geliri yerine kendi gelirleri esas alınmalıdır. 

 

ENGELLİ AYLIKLARI VE 65 YAŞ AYLIĞI ARTIRILMALI

Engelli bireylerin haklarını geliştirmek, eşit fırsatlara sahip olmalarını güvence altına almak, engellilerin yetenekleri ve potansiyelleri doğrultusunda gelişmelerini, onların ekonomik ve sosyal refahını sağlamak devletin görevlerinden biridir. 

 

Bugün ek ödeme d‰hil engel oranına göre 326 lira ve 489 lira olan engelli aylıkları ile 217 lira olan 65 yaş aylığı çok yetersiz durumdadır. 65 yaş üç aylığı 900 liraya, engelli üç aylığı 1.200 liraya ve başkasının yardımına muhtaç engelli üç aylığı 1.800 liraya yükseltilmelidir. 

 

ENGELLİ KONTENJANI ARTIRILMALI VE SÜRATLE ATAMA YAPILMALI

Engellilerin işe yerleştirilmeleri, üretime katılmaları ve topluma kazandırılmaları temin edilmelidir. Bu amaçla kamuda engelli kotaları yüzde 5'e çıkartılmalı ve münhal engelli kontenjanlarına süratle atama yapılmalıdır. 

 

İŞE GİRMEDEN ÖNCE ENGELLİ OLANLAR DA MALUL SAYILMALI

Doğuştan ya da işe girmeden önce engelli olup çalışma gücünün en az yüzde 60'ını kaybedenlerin de malul sayılması için gerekli yasal düzenleme yapılmalıdır.

 

GAZİLERİMİZİN, ORTEZ VE PROTEZ ALMAYA GÜCÜ YETMİYOR 

Şehitlerimizin emanetlerine ve gazilerimize sahip çıkmak ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlamak devlet ve millet olarak vazifemizdir.

 

AKP iktidarının gazilerimizi ayrıma tabi tutan, mağdur eden birçok uygulaması bulunmaktadır. Gazilerin ihtiyaç duydukları her türlü ortez, protez ve diğer iyileştirici araç ve gereçlerin SGK tarafından karşılanmasında farklı uygulama bulunmaktadır. 3713 sayılı Kanun kapsamına girmeyen vazife ve hak malullerinde başkasının yardımı ve desteği olmaksızın yaşamak için gereken hareketleri yapamayacak derecede malul olma şartı aranmaktadır. 

 

HİÇBİR GAZİMİZ MAĞDUR EDİLMEMELİ

Türk Silahlı Kuvvetlerinde ve emniyet teşkilatında görevini yaparken yaralanmaları sebebiyle malul olan, ayağını, kolunu, gözünü ya da bir başka organını kaybetmiş gazilerimiz ihtiyaç duydukları ortez, protez ve diğer iyileştirici araç ve gereçleri bu şart nedeniyle temin edememektedir. Bunun için ödenmesi istenen bedele maddi güçleri yetmemekte ve mağdur olmaktadır. Gazilerimizi mağdur etmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. 

 

Bu itibarla, 3713 sayılı Kanun kapsamına girmesine dahi atış, tatbikat veya diğer ateşli silah yaralanmaları nedeniyle malul olan gazilerimizin sağlık kurulu raporuyla ihtiyaç duydukları her türlü ortez, protez ve diğer iyileştirici araç ve gereçlerin herhangi bir kısıtlama getirilmeksizin Sosyal Güvenlik Kurumunca karşılanması için gerekli yasal düzenleme yapılmalıdır.

 

ORDU VE POLİS VAZİFE MALULLERİ DE HAKLARDAN YARARLANMALI

6495 sayılı Kanun'la getirilen düzenlemeler neticesinde vazife malullerinin aylıklarında iyileştirme yapılmış ve yüzde 25 zam verilmiştir ancak 5434/45 kapsamında yer alan rütbeli ordu vazife malulleri ile yine bu madde kapsamında yer alan polis vazife malulleri maalesef, bu aylık artışından yararlanamamıştır. 

 

Ayrıca, ordu vazife malulleri ile polis vazife malullerinin memur olarak çalışmaya başlamaları durumunda aylıkları kesilmektedir. Ordu ve polis vazife malullerinin de yüzde 25 maaş artışından yararlandırılması ve çalışmaya başladıklarında vazife malullüğü aylıklarının kesilmemesi için düzenleme yapılmalıdır.

 

ŞEHİTLERİMİZİN TÜM ÇOCUKLARINA İŞ İMKANI VERİLMELİ 

Tasarının 13'üncü maddesinde şehit aileleri ve gazilerin istihdam hakkıyla ilgili düzenleme yapılmaktadır. Hak sahiplerinin atamalarını yasayla öngörülen 2015 yılı sonuna kadar yapmayan Hükžmet, şimdi süreyi 2018 yılı sonuna uzatmaktadır.

 

Hak sahiplerinin başvurusuna müteakip en geç bir ay içinde atanmalarını sağlayacak daimi bir düzenleme yapılmalı, atamalarda gecikmeye meydan verilmemelidir. Şehitlerin 1'den fazla çocuğu varsa sadece 1'ine istihdam hakkı tanınmakta, diğerlerine sahip çıkılmamaktadır. Aziz şehitlerimizin tüm çocukları herhangi bir kısıtlama olmaksızın devlet kurumlarında istihdam edilmelidir. "  

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber