AKP TÜRKİYE'Yİ AVANTA EKONOMİSİYLE YÖNETİYOR

08 Ekim 2015
793 Haber Okunma   0 Haber Yorum

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, AK Parti'nin Türkiye'yi avanta ekonomisiyle yönetmeye çalıştığını, ülke bölünmenin eşiğine gelmişken kendi canını kurtarma derdine düştüğünü söyledi. Seçim çalışmaları için Denizli'de basın kuruluşlarını ziyaret eden Ayhan, gündemdeki konuları değerlendirdi.

'BİR İMAR DEĞİŞİKLİĞİ RANTI, DENİZLİ'DE 180 BİN İŞÇİNİN ASGARİ ÜCRET FARKINA BEDEL'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin, geçen genel seçimden önceki sözlerinin, hem kendisiyle hem de diğer bakanların açıklamalarıyla çelişki oluşturduğunu belirten Ayhan, "Zeybekci'nin organize sanayide, işçilerin önünde patronlarına ifade ettikleri vardı.

İşçilere, 'Bunlar bunu veremez.', patronlara da isyan etmelerini istiyor, 'Batarsınız.' diyordu. Bizim o zaman söylediğimiz bir şey vardı. Denizli'de Sinpaş arsasının imar değişikliğiyle elde edilen yerdeki rantın yeni proje bedelinin, yaklaşık Denizli'de 180 bin işçiye önerdiği bir yıllık asgari ücret farkı olarak düşündüğünüzde işin hangi boyutlarda olduğunu görüyorsunuz.

AKP, bütün Türkiye'de olduğu gibi Denizli'de de avanta ekonomisini uyguluyor. Belediyede imar değişikliklerinin, Başbakan'ın sözleri hilafına yatay mimari değil, dikey mimariye doğru yönlendirildiğini görüyoruz.

Ben TBMM araştırma önergesi verdim. Denizli'de imar rantlarının kimlere gittiğinin, bunların nasıl elde edildiğinin çok net bir şekilde ortaya çıkarılması lazım." dedi.

'DOLAR ALAN YANAR DEMİŞLERDİ'

AK Parti'nin enflasyon hedeflemesinin iflas ettiğini, güçlü ekonomi dediklerinin arkasında kirli ekonomik network olduğunu söyleyen MHP Genel Başkan Yardımcısı Ayhan, "Ekonomiyle ilgili bakanların sözleri birbirleriyle çelişiyor. Babacan'ın, Maliye Bakanı'nın ve Zeybekci'nin söyledikleri birbirini tutmuyor.

Zeybekci, 'Ekonomide dolar alanın eli yanar.' demişti. 2013'ten bu yana dolar yüzde 50 arttı. Yılbaşından bu yana yüzde 25'in üzerine çıktı. Çok net bir şekilde söyleyebiliriz, bu avanta ekonomisinde kirli network, faizler, enerji ve inşaat sektörü yer alıyor.

İktidar ve yandaşları bundan nemalanıyorlar. Bunu her şekilde görmemiz mümkün. İktidarı kaybetseler bile bu arada bu sektörlerde ağırlıklarını hissettirecekler.

17-25 aralığa hamilik edenleri net bir şekilde tasfiye ediyorlar. Denizli de buna en iyi örnektir." diye konuştu. Çözüm sürecinde bakanların birbirini, Cumhurbaşkanı'nın bürokratları suçlar hale geldiğini söyleyen Ayhan, "PKK, devletin dağına taşına silah yığarken iktidar, güvenlik güçlerinin istihbaratının zafiyetine nasıl göz yummuştur? Milet bunun hesabını soracaktır." şeklinde konuştu.

DİGİTURK TEPKİSİ: İKTİDAR, YANDAŞLARININ DIŞINDA ÖZEL SEKTÖRÜ TEHDİT EDER HALE GELMİŞTİR

Digiturk yayın platformundan Samanyolu, Bugün, Samanyolu Haber, Kanaltürk, Irmak, Mehtap ve Yumurcak televizyonlarının çıkarılmasına da tepki gösteren Emin Haluk Ayhan, "Demokrasinin açığının olduğunu net bir şekilde görüyoruz.

Vatandaşın haber alma özgürlüğünü kısıtlayıcı, medyanın da istediklerini ve gerçekleri yazma teşebbüslerini kısıtlayıcı, halka duyurulmasını engelleyici bir ortamın oluştuğunu görüyoruz.

İktidar, yandaşlarının dışında özel sektörü tehdit eder hale gelmiştir. Bugün ülke bölünmenin eşiğindeyken iktidar, kendi canını kurtarma derdine düşmüştür." ifadelerini kullandı.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber