1 Ağustos, Kıbrıs Türkü'nün Adadaki Varlığının Göstergesidir

01 Ağustos 2016
851 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Başbakan Hüseyin Özgürgün, “1 Ağustos tarihinin; Kıbrıs Türkü’nün adadaki varlığını simgeleyen en büyük göstergesi olduğunu” vurguladı.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı.

Özgürgün, Kıbrıs Türk tarihinde, Kıbrıs Türk halkı için her biri ayrı ayrı önem taşıyan 3 yıldönümün aynı günde kutlandığı 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı’nı idrak etmenin coşku ve gururunu yaşadıklarını vurguladı.

Kıbrıs’ın fethinin 445’inci, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın 58’inci, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın ise 40’ıncı kuruluş yıldönümü olan 1 Ağustos tarihinin, Kıbrıs Türkü’nün adadaki varlığını simgeleyen en büyük göstergesi olduğuna işaret eden Özgürgün, şöyle devam etti:

“1 Ağustos, Osmanlı İmparatorluğu’nun Kıbrıs adasını fethetmesiyle adada Türk hakimiyetinin sağlandığı, Kıbrıslı Türkleri top yekun yok etmek isteyen güçlere karşı en zor şartlarda birlik ve beraberliği sağlayarak örgütlü mücadelenin başlatıldığı ve KKTC'nin düzenli ordusunun kurulduğu tarih olması bakımından bizler için anlamı ve önemi çok büyüktür.

Kıbrıs tarihine bakıldığı zaman bugünlere gelene değin geçen süreçte, Kıbrıs Türk halkı bu adada varlığını korumak, huzur ve güven içerisinde can ve mal korkusu çekmeden yaşamını sürdürmek adına kan, gözyaşı dökmüş, büyük acı ve sıkıntılarla dolu yıllar yaşamıştır.

Tüm bu zorluklara rağmen, büyük bedeller ödeyip onurlu bir mücadele sergileyerek bugün sahip olduğu kendi egemen devlet çatısı altında geçmişinden gurur duyarak geleceğine güvenle bakmaktadır.

Gelecekte şartlar her ne olursa olsun geçmişte yaşadıklarımızdan aldığımız dersle varlığımızı kararlılıkla sürdürmek, KKTC’yi ilelebet yaşatmak ve daha ileriye taşımak hepimizin asli görevidir.”

Başbakan Hüseyin Özgürgün, ülkenin milli mücadele tarihinde emek veren, canıyla ve kanıyla toplumun bugünlere gelmelerini sağlayan şehitleri rahmetle, gazileri minnet ve saygı ile andı.

Özgürgün, ayrıca desteğiyle daima Kıbrıs Türkü’nün yanında olan Anavatan Türkiye’ye, tüm TSK ve GKK mensuplarına da teşekkürlerini sunduğu mesajında, Kıbrıs Türkü’nün 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramını en içten duygularıyla kutladığını belirtti.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber