"PİR-İ TÜRKİSTAN HOCA AHMET YESEVİ VE HİKMETLERİ"

05 Mayıs 2016
697 Haber Okunma   0 Haber Yorum

İslam'ı o hocadan, bu hocadan amacından değişik kabulleneceğimize işte size tertemiz imanlı bir yürek olan Pir-i Türkistan'dan öğrenin ve bu mübarek insanın hayatından ve hikmetlerinden yararlanın.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı UNESCO tarafından 2016 yılı Hoca Ahmet Yesevi yılı ilan edildi.  Kendilerine teşekkür ederiz. Bizim değerlerimize bizden daha çok hizmet ettikleri için. Bu güzel hamle için biz ne yapmaktayız? Biz derken hem geniş hem de dar alan olarak biz diyorum. Ülke de hiç olmazsa UNESCO'nun aldığı karardan sonra neler yapılmıştır? Hiç olmazsa 2016 yılının "Pir-i Türkistan" yani Yesevi yılı ilan edilmesi bir fırsat bilinmesi gerekirdi. Yılı yarıladığımız halde gerçek manada kültürümüzü, bize ait değerleri yüceltmek adına ne yatık ya da neler yapıyoruz?

   Elimizde sanal alemde değil; fakat gerçek manada Dünyada birinci sırada gelecek olan bir Ahmet Yesevi (Pir-i Türkistan) uzmanı olan, aynı zaman Ülkü-Yaz Başkanı değerli yazar Hayati Bice gibi bir insan varken, onun verdiği konferanlardan başka ne var elimizde? Herkese tavsiyem hiç olmazsa bu yılın anısına Hayati Bice'nin yazmış olduğu "Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi ve Hikmetleri" isimli 2.baskısı yapılan mükemmel kitabı okuyun. Okuyun ki Pir-i Türkistan'ı herkes tanısın ve çocuklarına, ailelerine aktarsın. Yesevi hazretlerinin öğütleri, anlayışı, öğretiyle, Divan'ı Hikmetinden seçilmiş Hikmetlerinden feyz alarak Türkiye'yi aydınlatalım. İslam'ı o hocadan, bu hocadan amacından değişik kabulleneceğimize işte size tertemiz imanlı bir yürek olan Pir-i Türkistan'dan öğrenin ve bu mübarek insanın hayatından ve hikmetlerinden yararlanın.

   Türk Milliyetçisi olan herkesin tanıması gereken büyük, maneviyatı güçlü bir şahsiyettir Yesevi. Bu alanda Lider Devlet Bahçeli'nin emirleri ve müsaadeleriyle Ülkü Ocakları Genel Merkezi üzerine düşeni yapmış ve "Hoca Ahmet Yesevi" 1.'ye 5 milyar 2.'ye 3 milyar, 3.'ye 2 milyar ödüllü Roman Yarışması düzenlemiştir. Bu olay bizim için çok önemlidir. İnşallah bundan sonra yazarlarımızın yetişmesinde, toplum tarafından tanınmasına, Milliyetçi Ülkücü fikirlerin edebiyat dünyamızda da yeşermesine, özellikle kendi camiamızın okumasına sebep olan 1980 öncesi çok faydalı olmuş bu yarışmalar hemen her sene başka alanda, önemli şahsiyetler için yapılır. Edebiyatımız da komünist hakimiyetinden kurtulur.

   Geçmişte İslam dünyasını birleştiren, Türkiye ile Türkistan'ın manevi önderi, Hanefi ve alevi mezheplerini derinde etkileyen ve vahdette buluşturan Pir-i Türkistan'ın Hikmetlerinden bir örnek vermek istiyorum aşk ile…

"Her sabah vakti ses geldi kulağıma,

"Zikr söyle'" dedi, zikrini söyleyip yürüdüm ben işte.

Aşıksızları gördüm ise, yolda kaldı;

O nedenle aşk dükkanını kurdum ben işte."

Pir-i Türkistan'ın Sevdiği İki Şey

"TürkistanPir'i, kendi halinden haber verdi de dedi ki: En fazla iki şey severim.

Birisi Yörük kıratım, öbürü de oğlum!

Oğlumun ölümünü haber alırsam bu haberi getirene hediye olarak atı bağışlayacağım. Çünkü görüyorum ki bu iki şey canıma adeta iki put gibi görünüyor!

   Mum gibi yanıp yakılmadıkça hiç kimseye temizlikten dem vurma!

Temiz kişi, iştahla bir yemek bile yese derhal cezasını çeker, üstüne ensesine bir de sille yer…"

   Piri Türkistan hakkında daha fazla bilgi ve menkıbeye erişmek istiyorsanız, Türk Milliyetçisi olarak manevi dünyamızın Pir-i'ni layıkıyla bilmeniz için, Ülkü-Yaz Başkanı Hayati Bice'nin, "Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi ve Hikmetleri" isimli muhteşem eserini okuyun. Kültür dünyamıza böyle bir eseri kattığı için kendisine sonsuz teşekkürlerimi iletirim.

   Ayrıca Türk Milliyetçilerini kültürlerine sahip çıkma ve öğrenmeleri için tetikleyen Lider Devlet Bahçeli'ye ve Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz'a sonsuz saygı, sevgi ve şükranlarımı sunuyorum.

   Aynı zamanda MHP'li olan Belediyelerin bu alanda yapmaları gerekenleri yapması gerektiğini ve değerli yazarımız Hayati Bice'yle irtibata geçmesini Milliyetçi Ülkücü bir yazar olarak naçizane öneriyorum. İdealleri yaşatacak olan sanata önem vermeliyiz diye düşünüyorum. Haksız mıyım?

   Sağlıcakla kalın!

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber