"Eğitim kurumlarını, siyasi rant alanından çekin"

08 Temmuz 2013
1070 Haber Okunma   0 Haber Yorum

MHP Genel Başkan Yardımcısı Zühal Topcu, eğitim kurumlarının, siyasi rant alanından çekilmesi gerektiğini söyledi.

Topcu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında eğitimdeki gelişmeleri değerlendirdi.
 
İktidarın eğitime önem vermediğini savunan Topcu, kasıtlı olarak, anlık kararlarla, bir neslin harcanmasına yönelik eylemlerin olduğunu öne sürdü.
 
Topcu, AK Parti iktidarında 5 Milli Eğitim Bakanı değiştiğini ifade ederek, her gelen bakanın, bir önceki plan, proje ve bürokratları değiştirdiğini, önceki uygulamaları yalanlayarak iptal ettiğini kaydetti. Topcu, iktidarın, kaliteli nesiller yetiştirecek bir planı bulunmadığını, MHP'nin 1997'de bahsettiği ve içini doldurduğu 2023 projesini gündeme getirdiğini söyledi.
 
YGS'de sıfır çeken öğrenci sayısının arttığını belirten Topcu,  2013'de bu sayının kamuoyundan gizlendiğini kaydetti. Topcu, YGS'de 180 barajını geçemeyen aday sayısının 2010'da yüzde 17 iken, bu yıl yüzde 32'ye çıktığını, bu oranın iki yıl sonra yüzde 50'ye ulaşabileceğini öne sürdü. Topcu, bu sonuçlara rağmen iktidarın eğitim sistemini değerlendirmediğini ifade etti. 
 
Topcu, LYS sonuçlarını da değerlendirdi. Topcu, "iktidarın başarısızlıklarını gizlemek için kitapçıklardan bazı sütunları kaldırarak, ucuz şeytanlıklara, davranışlara girdiğini" iddia ederek, 2012 LYS sonuçlarına göre 189 bin 410 adayın en az bir puan türünden sıfır aldığını, 2013'de bu oranların verilmediğini söyledi. Topcu, ÖSYM Başkanı Ali Demir'e, "Bu rakamlar niye verilmedi?" diye sordu.
 
Sınavda 4 öğrencinin kağıtlarının kaybolduğunu anımsatan Topcu, disiplinsizlik ve lakaytlığın ÖSYM'nin çalışma planı olduğunu ileri sürdü.
 
Topcu, iktidarın, kalite kavramını, okul, sınıf, bilgisayar sayısıyla özdeşleştirdiğini savundu.
 
SBS'nin öğrencilerin ve ailelerin kabusu haline geldiğini dile getiren Topcu,  hem bu sınavın kaldırılacağının söylendiğini hem de ortaokul boyunca öğrencilerin 48 kez sınava gireceğini kaydetti. Topcu, bunun altında iktidarın gizli gündemlerinin bulunduğunu öne sürerek, "Sayın Bakan şaka mı yapıyorsunuz, bunun doğru ve uygulanabilir olduğuna siz inanıyor musunuz? Mevcut sistemi hangi modellerle değiştireceksiniz? Bir öğrencinin yılda 12 gün sınava gireceğini hesapladınız mı?" sorularını yöneltti.
 
Topcu, iktidarın, dersaneler konusunu sopa, tehdit olarak kullandığını iddia ederek, Başbakan'ın "kafasına estiğinde dershaneleri kapatacağını" söyleyerek, birilerine mesaj göndermek istediğini söyledi. Topcu, dershanelerin neden ortaya çıktığının irdelenmesi gerektiğini vurgulayarak, eğitim kurumlarının siyasi rant alanından çekilmesi, üniversite hayali, gelecek hayali kuran gençlerin üzerinde gölge edilmemesini istedi.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber