"4 bin 995 geçici cami görevlisinın durumu ne olacak"

16 Kasım 2017
264 Haber Okunma   0 Haber Yorum

MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, TBMM Genel Kurulu'nda gündem dışı yaptığı konuşmada, "İşkur vasıtasıyla çalışan imamlar"ın sorunlarını gündeme getirdi ve Başbakan Yardımcı Bekir Bozdağ'ın konuyla ilgili olarak yanlış bilgilendirildiğini öne sürdü.

MHP'li Kalaycı, "İşkur tarafından yürütülen Toplum Yararına Program kapsamında, temizlik işçisi statüsünde çalıştırıldıklarını ve aralık ayında görevlerinin sona ereceğini öğrenince neye uğradıklarını şaşırmışlar, şoka girmişlerdir. 4 bin 995 geçici cami görevlisi şimdi ne yapacağını kara kara düşünmektedir." diyerek, geçici imamlar için ne yapılacağını sordu

 

İŞKUR VASITASIYLA ALINAN İMAMLAR TEMİZLİK İŞÇİSİ STATÜSÜNDE ÇALIŞTIRILIYOR

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 12 Mayıs 2017 tarihli duyurusunda, İl Müftülükleri bünyesinde münhal bulunan imam hatip kadrolarına tahsis edilen kontenjan adedince istihdam edilmek üzere görevlendirilecek geçici cami görevlileri ile ilgili başvuru, sınav ve yerleştirmeye dair genel bilgilere yer verilerek, il müftülüklerince ilana çıkılacağı belirtilmiştir. Bu çerçevede İl Müftülüklerince 15-17 Mayıs 2017 tarihlerinde duyuru yapılmış, müracaatlar alınmış, mülakatlar 23 Mayıs 2017 tarihinden itibaren yapılmış, kazananlar ilan edilip camilere yerleştirilmiştir. 

Geçici cami görevlileri göreve başladıktan kısa bir süre sonra, İşkur tarafından yürütülen Toplum Yararına Program kapsamında, temizlik işçisi statüsünde çalıştırıldıklarını ve aralık ayında görevlerinin sona ereceğini öğrenince neye uğradıklarını şaşırmışlar, şoka girmişlerdir. 4 bin 995 geçici cami görevlisi şimdi ne yapacağını kara kara düşünmektedir. Birçoğu mevcut işini bırakarak, tazminatını yakarak geçici cami görevlisi sınavına girmişler ve kazanmışlardır.

 

BOZDAĞ'A MAALESEF YANLIŞ VE EKSİK BİLGİ VERİLİYOR

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, önceki hafta bütçe görüşmelerinde sorumuza cevaben "Onlara, "Sizi imam yapacağız, kadrolu imam yapacağız, vekil imam veya ücretli imam, sözleşmeli imam yapacağız." demiyor. İmamlık nitelikli bir görev olduğu için bunlardan kim ehil, kim ehil değildir bunu tespit etmek için bir sınav yapıyorlar." demiştir. 

 Bozdağ'a maalesef yanlış ve eksik bilgi veriliyor. Geçici cami görevlisi diye alınan bu arkadaşlar zaten imamlık sınavını kazanmışlar, Bozdağ'ın ifadesiyle imamlık için ehil oldukları kabul edilmiş, yerleştirmeleri yapılmış ve imamlık yapmaya başlamışlar.

 

TEMİZLİK GÖREVLİSİ İÇİN BÖYLE ŞARTLAR MI ARANIR? 

Sınav duyurusunda başvuru için;

* 2016 KPSS (DHBT) den 50 ve üzeri puan alan 

* imam hatip lisesi veya ilahiyat lisans mezunu olma şartı

* mülakattan 70 ve üzeri puan alanlar 

* Sınav alanları Kur'an-ı Kerim, dini bilgiler ve hitabet olarak belirtilmiştir. 

Kazananlar belirleniyor ve camilere yerleştirmeleri yapılıyor. Soruyorum temizlik görevlisi için böyle sınav mı olur, böyle şartlar mı aranır? 

 

İMAMLIK PEYGAMBER MAKAMIDIR

İmamlık Peygamber makamıdır. Bu görev için gerekli hassasiyet gösterilmemesi, böylesi usulsüz işlere tevessül edilmesi ve 4995 kişinin mağdur edilecek olması asla kabul edilemez.  Yapılan yanlıştan derhal dönülmeli, imamlık için gerekli sınavları vermiş ve halen imamlık yapan 4995 arkadaşımızın, "İmam" statüsüyle görevlerine devam ettirilmeleri mutlaka sağlanmalıdır. 

Şu uygulamalara bakar mısınız? Diyanet Teşkilatında çeşit çeşit statüler var. Kadrolu imam, sözleşmeli imam, vekil imam, geçici imam. Hepsi camilerimizde görev yapıyor, vazifeleri aynı. Ama statüleri farklı, aldıkları maaş farklı, hakları farklı, imkanları farklı. Aynı durum Kur'an Kursu öğreticileri için de sözkonusudur. Bakınız fahri öğreticiler aylık 600-700 liraya çalıştırılıyor. 

Tüm bu uygulamalar adalet ve eşitlik ilkelerine aykırı ve hakkaniyetle bağdaşmamakta olup, başka kurumlarda olsa da bu tablo Diyanet teşkilatına yakışmamaktadır. Unutulmasın ki, "El Hakk" Esmaül Hüsna'dan biridir ve Cenab-ı Hakk "adalet"i emrediyor.

Hem verilen din hizmeti açısından, hem de bu hizmeti verenlerin emekleri dikkate alınarak, vekil, geçici ve fahri çalışanların kadrolara alınmaları sağlanmalıdır. Bugün imamı olmayan birçok camimiz vardır. Camilerimiz imamsız bırakılmamalıdır. Camilerimizin ısıtma ile ilgili giderlerinin karşılanmasında din görevlilerimiz sıkıntı yaşanmaktadır. Aydınlatma giderlerinde olduğu gibi ısıtma giderleri de bütçeden karşılanmalıdır. Kış mevsimi içinde bulunduğumuz bu günlerde konuya ivedi olarak çözüm getirilmelidir. Yapılacak düzenlemeye MHP destek vermeye hazırdır.

 

(Emre MÜFTÜOĞLU)

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber