Ana Sayfa > TÜRK FEDERASYONLAR

Türk Ocakları 44. Olağan Büyük Kurultayı Yapıldı
01 Mayıs 2016
Bu haber 1463 kez okundu
Türkiye’nin asırlık sivil toplum kuruluşu olan, Türk milliyetçiliğinin çınarı Türk Ocakları, 44. Olağan Büyük Kurultayı’nı gerçekleştirdi.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Ankara Ticaret Odası Meclis Salonu’nda gerçekleşen Kurultay’a katılım yoğundu. Türkiye’nin dört bir yanından gelen Türk Ocakları şubelerinin delegelerinin yanı sıra Merkez Yönetim Organları, kurullar ve pek çok önemli misafir Kurultay’da yerlerini aldılar.
 
Sabah 10’da Mehter gösterisi ile başlayan Kurultay’ın açılışını Türk Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Yavuz yaptı. Yavuz’un selamlamasının ardından Prof. Dr. Yusuf Sarınay’ın başkanlığında Eyüp Salih Doyuran, Mutlu Kurt ve İrfan Kaya’dan oluşan divan heyeti seçilerek göreve başladı. Gündeme uygun bir şekilde süren Kurultay’da iç meseleler hakkında çeşitli işlemler ve konuşmalar gerçekleştirildi. Ardından ödül takdimi yapıldı. Türk Ocakları Armağanları kapsamında Hasan Ferit Cansever Türk Ocakları Sanat Armağanı’na layık görülen ancak 25 Mart’ta yapılan törene katılamayan Dr. Lütfü Şehsuvaroğlu ödülünü Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz’ün elinden aldı. İkinci olarak ise Türk Dünyasına Hizmet Özel Ödülü’ne layık görülen Türkmeneli TV adına Türkmeneli TV Genel Yayın Müdürü Yalman Haceroğlu ödülünü yine Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz’den aldı. Özellikle Irak Türkmenlerinin meselelerini ve bütün Türk Dünyasının meselelerini büyük bir çaba ve çalışmayla dünyaya aktarması sebebiyle Türkmeneli TV’ye verilen ödülün ardından Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz 44. Olağan Büyük Kurultay konuşmasını gerçekleştirdi. Genel Başkan Öz, Türk Ocakları faaliyetleri ve Türk milliyetçiliğinin, Türk Dünyası’nın meseleleri hakkında bir konuşma yaptı. 
 
“TÜRKİYE SIRAT KÖPRÜSÜNDEN GEÇİYOR”
Hazirunu selamlayarak söze başlayan Genel Başkan Öz, Türkiye ve Türk Dünyası ile yakın coğrafyalarının yakın tarihi hakkında bir değerlendirme yaparak konuşmasına başladı. 1990’lı yıllardan günümüze gelirken özellikle Türkiye ve çevresinde yaşanan savaş ve krizleri anlatan Genel Başkan Öz, terörün ülkemiz ve coğrafyamız için büyük bir tehdit olduğunu ifade etti. “Türkiye adeta sırat köprüsünden geçiyor” diyen Genel Başkan Öz, “Bugün, İslam dünyasını içinde bulunduğu bunalımdan ve kargaşadan kurtaracak bir birlik diline, medeniyet tasavvuruna muhtacız” dedi. Tarih üzerinden çatışma üretmenin yanlış olduğunu belirten Genel Başkan Öz, Osmanlı ve Cumhuriyet arasındaki köklü bağlardan bahsederek tarihi süreklilik vurgusu yaptı. Öz, “Bugün hem Türkiye’nin, hem Türk-İslam âleminin içinde bulunduğu durumdan kurtuluşu ve yükselişi millî tarihimizden ilham alan, ortak gelecek tasavvurumuzdan güç bulan Türk milliyetçilerinin öncülük edeceği bir hamle ile gerçekleşebilir” dedi.
 
“GENÇLİĞE YATIRIM YAPMADAN BAŞARI OLMAZ”
 
Türk milliyetçilerinin çevre, bilim, sanat gibi pek çok alanda da daha çok çalışma yapmasını gerektiğini vurgulayan Genel Başkan Öz, gençliğin önemine değindi. Türk Ocakları’nın gençliğin eğitimi için başlattığı “Türk Ocakları Akademisi” projesini kısaca anlatan Genel Başkan Öz “Gençliğe yatırım yapmayan hiçbir hareketin ülkemizin geleceğinde söz sahibi olması mümkün değildir” dedi.  Yakın coğrafyamız ve özellikle Ortadoğu’da yaşanan insanlık dramlarını anlatan Genel Başkan Öz bu noktada en mağdur unsurun Türkmenler olduğunu ifade etti. 
 
“TÜRK OCAKLARI TÜRKMENLERE YARDIM ELİ UZATTI”
 
Mağdur durumda bulunan Türkmenlerin sıkıntılarını anlatan Öz, daha sonra iki yılı aşkındır devam eden ve Türk Ocakları Genel Merkezi, Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı ve Türk Ocakları şubeleri tarafından düzenlenen yardım kampanyasında yapılanları delegelerle paylaştı. Ankara, Gaziantep, Hatay, Osmaniye, Şanlıurfa gibi şehirlerimizin yanı sıra Kerkük, Halep, Bayır Bucak gibi Türkmen bölgelerinde de yardımların yürütüldüğünü anlatan Genel Başkan Öz kampanyaya katkı sağlayanlara teşekkür etti.
 
“TÜRBE TAŞIMAK KAHRAMANLIK DEĞİLDİR”
 
 Bölgedeki sorunları anlatmaya devam eden Genel Başkan Öz bu sırada gönderilen yardımlar için kısa bir teşekkür videosu yollayan Türkmen mücahitlerin konuşmalarını haziruna izletti. Genel Başkan Öz “Biz, hem Suriye meselesinde hem de onunla ilintili olarak Kobani/Arappınarı meselesinde yapılan yanlışları zamanında ikaz ettik; kantonlaşmaya karşı tedbirleri alınsın, Süleyman-şah türbesi yerinde muhafaza edilsin dedik. Kimsenin Türk milletine, türbeyi taşımayı kahramanlık gibi göstermeye hakkı yok. Bugün gelinen noktada yapılan yanlışlar kabul ediliyor; keşke bir haksız çıksaydık” dedi.
 
Türk Dünyası hakkında yapılan çalışmalardan bahseden Genel Başkan Öz, Irak Türkmenlerinin Lideri Erşat Salihi, Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir, Kırım Türklüğünün Efsanevi Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu gibi Türk büyükleriyle sürekli istişare halinde olduklarından bahsetti. Erşad Salihi’nin Türk Ocakları’na teşekkür videosunu izleten Genel Başkan Öz, kısaca Rabia Kadir hakkında başlatılan yardım kampanyasından bahsetti. 
 
“ÇÖZÜM DEĞİL ÇÖZÜLME SÜRECİ”
Türk Ocakları’nın güncel meselelere yönelik görüşlerini anlatmaya devam eden Genel Başkan Öz terör ve etnik fitne konusuna da değindi. Çeşitli isimlerle başlatılan süreçlerin başarısız olduğunu çözüm değil çözülme getirdiğini vurgulayan Öz, terörle tavizsiz mücadele olmasını gerektiğini vurguladı. Genel Başkan Öz “Geçenlerde “şu şartlar olursa çözüm süreci yeniden başlar” mealinde bir açıklama yapıldı, gelen tepkiler üzerine hemen geri adım atıldı. Yöneticilerimiz bunu asla telaffuz etmemelidir. Buradan açıkça söylüyorum: Tereddüde, yalpalamaya asla müsaade edilemez. Aksi halde şehitlerimiz hiçbirimize haklarını helal etmezler” dedi.
 
Terör ve süreçler hakkındaki görüşlerini ifade eden Genel Başkan Öz, ardından Anayasa meselesine de değindi. Anayasa değişikliğinin yapılması gerektiğini belirten Öz, burada taviz verilemeyecek bazı ilkeler olduğunu söyledi. Öz bu ilkelerin “Türk” kimliği, Üniter devlet yapısı, Türkçe, parlamenter demokrasi, tecrübelere dayalı ve bilimsel bir anayasa olduğunu ifade etti.
 
Yeni açılan şubelerden bahseden Genel Başkan Öz, Yunus Emre, Nihal Atsız ve Galip Erdem’den alıntılar yaparak konuşmasını sonlandırdı. 
 
SURİYE TÜRKMEN MECLİSİ BAŞKANI MUSTAFA KONUŞTU
 
Genel Başkan Öz’ün ardından protokol konuşmaları kapsamında kürsüye Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa geldi. Mustafa Türk Ocakları’na Suriye Türkmenlerine yaptıkları yardımlardan ve verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. Suriye’deki durumu ve Türkmenlerin içinde bulundukları zor durumdan bahseden Mustafa, Türkmen mücahitlerin büyük bir azim ve kararlılıkla PKK, YPG, IŞİD, Esad rejimi gibi pek çok düşmana karşı mücadele ettiklerini ifade etti. Türkiye’nin kendilerine daha çok destek vermesini isteyen Mustafa, Türkiye’nin kendileri için çok önemli olduğunu belirtti. Kurultay’ın hayırlı olmasını dileyen Mustafa sözlerini sonlandırdı. 
 
Mustafa’nın konuşmasının ardından Kurultay’ın gündemine göre çalışmalar devam etti. Gündem dahilinde delegeler söz alarak konuşmalarını gerçekleştirdiler. Rapor takdimi ve oylamalarının ardından Türk Ocakları tüzüğünde çeşitli düzenlemeler tartışmaya açılarak istişare edildi. Tüzük değişikliği teklifleri oylanarak oy birliğiyle kabul edildi.
 
NURİ GÜRGÜR TÜRK OCAKLARI ŞEREF GENEL BAŞKANI SEÇİLDİ
 
Türk Ocakları tüzüğüne göre Şeref Genel Başkanı olma şartlarını taşıyan eski Genel Başkan Nuri Gürgür, delegelerin teklifi ve ardından yapılan oylamayla, oy birliği sağlanarak Türk Ocakları Şeref Genel Başkanı seçildi.
 
PROF. DR. MEHMET ÖZ VE YÖNETİMİ GÜVEN TAZELEDİ
 
Kurultayın son kısmına gelindiğinde merkez organların seçimine geçildi. Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz tarafından çıkarılan tek liste oylanarak kabul edildi ve Genel Başkan Öz güven tazeledi.
 
Yapılan seçimde aşağıdaki listeler üç yıl süreyle Türk Ocakları’nı yönetme görevini aldılar:
 
YÖNETİM KURULU ASIL ÜYELER
 
PROF. DR. MEHMET ÖZ
 
PROF. DR. AYŞE FİLİZ YAVUZ
 
PROF. DR. MEHMET ŞAHİNGÖZ
 
DOÇ.DR. EMRAH ŞENEL
 
AZİZ KAMİL YILMAZ
 
PROF. DR. İBRAHİM MARAŞ
 
DOÇ. DR. MEHMET AKİF OKUR
 
DOÇ.DR. BÜLENT AKSOY
 
YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ATABEY
 
MUSTAFA ASIM MUTLU
 
İRFAN KAYA 
 
YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELER
 
PROF. DR. ASUMAN SUNGUROĞLU
 
PROF.DR. YUNUS KOÇ
 
DR. MEHMET KÖŞ
 
DOÇ. DR. ALPER ALP
 
DOÇ. DR. TURHAN ÇETİN
 
DOÇ. DR. UFUK KARAKUŞ
 
DR. ALİ İHSAN ÇAĞLAR
 
DR. ESABİL EKER
 
YRD. DOÇ. DR. BAHADIR KILCAN
 
MUSTAFA İLKER KILIÇ
 
ORHAN YÜKSEL 
 
DENETLEME KURULU ASIL ÜYELER
 
OSMAN OKTAY
 
LEYLA SARISOY YILDIZ
 
MEHMET GÜLSÜN 
 
DENETLEME KURULU YEDEK ÜYELER
 
DR. HAKAN TERZİ
 
FÜSUN MENŞURE ORAL
 
NEJAT ÇOĞAL
Kurultayın sonunda Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz bir teşekkür konuşması gerçekleştirdi. Ardından çekilen toplu hatıra fotoğrafının ardından Kurultay sona erdi. 
 
44. Olağan Büyük Kurultay Konuşması
 
Mehmet ÖZ
Aziz Türk Ocaklılar, muhterem misafirler, değerli basın mensupları,
 
Türklüğün yılmaz savunucusu, İslam milletlerinin mühim bir rüknü olan Türk milletini yüceltme davasının yüz dört yıllık Ocağının 44. Olağan Kurultayına hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz.
 
Türkiye, adeta Sırat Köprüsünden geçiyor. 1990’larda Türk dünyasının bağımsızlığına kavuşması, iki kutuplu dünya düzeninin yıkılması sonucunda hem bir belirsizlik ortamı doğdu hem de önümüze yeni ufukların açıldığı hissi hepimizi sardı. Çok geçmeden, bir yandan PKK terörü öte yandan  laik-anti-laik kutuplaşması yüzünden bu tarihî fırsatı layıkıyla değerlendiremedik. 2000’li yıllarda, özellikle 11 Eylül saldırısının sonrasında İslamofobi adı altında İslam düşmanlığının da artmasıyla Ortadoğu’yu ve bütünüyle İslam dünyasını yeniden tanzim çabaları hızlandı. Irak’ın 2003’de işgali ve ardından yaşanan vahşeti, “Arap Baharı” adı altında birçok İslam ülkesinin duçar olduğu iç savaşlar izledi. Bugün, Irak ve özellikle Suriye’de yaşananların da etkisiyle Türkiye ciddi bir bölünme tehdidi ile yüz yüzedir. Adı değişen süreçlerle, kendi meselemizi “kendi teröristlerimizle” çözme girişimi çevremizdeki konjonktürün yeterince dikkate alınmaması yüzünden 2015 Temmuzundan bu yana Türkiye’de çok yoğun ve maliyeti yüksek bir terörle mücadele evresine soktu. Güneydoğuda belirli il merkezleri veya semtlerde PKK’nın başlattığı hendekli, barikatlı terör eylemleri büyük şehirlere yönelik bomba yüklü araçlarla icra edilen alçakça katliamlarla devam etti. Türkiye’nin, bir yandan Suriye’de eli kolu bağlanırken öte yandan da içeriden kafasını kaldırmasına izin verilmiyor.
 
Yüz yıl kadar önce İslam âleminin ve dokuz asır boyunca Türk-İslam dünyasına nizam vermiş olan Türk milletinin içine düştüğü hazin durum karşısında “Yâ Râb, bu uğursuz gecenin yok mu sabâhı”diye haykıran Âkif merhum, bu günleri görseydi herhalde benzer ifadeleri kullanırdı.
 
Aziz Ocaklılar,
 
Bugün, İslam dünyasını içinde bulunduğu bunalımdan ve kargaşadan kurtaracak bir birlik diline, medeniyet tasavvuruna muhtacız. Bu, Türk-İslam medeniyetinin çağımızın şartlarında ihyası ile mümkün olabilir; Türklüğü red ve inkâr eden bir İslamcılık anlayışıyla olmaz. Öte yandan Türk milletini tarihinden ve İslam’dan soyutlayan ulusalcı bir anlayışla da gidilecek bir yer yoktur. Türklerin binlerce yıllık tarihi vardır ve o tarih bizim kimliğimizdir, kişiliğimizdir. Osmanlı’yı sevmek Cumhuriyet’e muhalefet etmeyi gerektirmediği gibi Cumhuriyetçi olmak da Osmanlı, beylikler, Selçuklu mirasını; Türk-İslam medeniyeti müktesebatını yok saymayı ya da küçümsemeyi gerektirmez. Biz, geçmişimize bir bütün olarak sahip çıkan ama ondan ders alarak geleceğe yürüyen bir anlayışla hareket etmeliyiz. Dolayısıyla bugün hem Türkiye’nin, hem Türk-İslam âleminin içinde bulunduğu durumdan kurtuluşu ve yükselişi millî tarihimizden ilham alan, ortak gelecek tasavvurumuzdan güç bulan Türk milliyetçilerinin öncülük edeceği bir hamle ile gerçekleşebilir.
Unutmayalım ki, “Bir medeniyet her şeyden önce bir değerler, inançlar sistemidir: Müesseseler bu değer ve inançların birer eseri olarak ortaya çıkar.” Değerlerimizi ve inancımızı harcına koyacağımız medeniyet hamlesinin bilim ve teknoloji çıktıları insanla ve doğa ile uyumlu, çevre dostu olacaktır. Bizler, sadece tarihimizle, geçmiş kültürümüzle, medeniyetimizle övünerek bir yere varamayız; günümde yeni bilim ve teknoloji ürünlerinin, insanların yeni beklenti ve ihtiyaçlarının doğurduğu çevre sorunları başta olmak üzere yaşanabilir bir dünya ve sürdürülebilir bir medeniyet konuları üzerinde de araştırmalar yapmalıyız.
 
Aziz Ocaklılar,
 
Türk Ocakları olarak milletimizin geleceği olan gençlerimizi millî şuur sahibi, donanımla fertler olarak yetiştirmek amacıyla Türk Ocakları Akademisiadı altında bir program başlattık. Bu yıl tecrübi mahiyette olan uygulamamız geri bildirimlerle geliştirilip tadil edilmek suretiyle devam edecektir. Yaz aylarında bu konuda bir çalıştay yapacağız ve buraya programı uygulayan şubelerden konunun sorumlusu arkadaşları çağıracağız. Bu programı ileride bir enstitü programına dönüştürmek  hedeflerimiz arasındadır. Gençliğe yatırım yapmayan hiçbir hareketin ülkemizin geleceğinde söz sahibi olması mümkün değildir. Gençlerimiz siyasî, sosyal, kültürel vb. bütün alanlarda görüşlerini geliştirmeli ve serbestçe tartışmalıdır. Bunun için özellikle sanal ortam başta olmak üzere nitelikli mecralar oluşturmamız önem taşımaktadır. Değişik alanlarda on-line dergiler kurup geliştirebiliriz. (Türk Yurdu-Genç Kalemler; Türk Yurdu-Bala; Türk Yurdu-Sosyal Bilimler; Türk Yurdu-Edebiyat; Türk Yurdu-Bilim ve Teknik; Türk Yurdu-Sanat vb.)
 
Kıymetli gönüldaşlarım,
 
İslam coğrafyası yıllardır kan gölüne döndürüldü. Yüzbinlerce insan katledildi, milyonlarca Müslüman ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Kendisini bütün Türk-İslam âleminin meselelerinde sorumlu hisseden ocağımız özellikle son yıllarda Suriye ve Irak’taki Türkmen kardeşlerimize ve oradan ülkemize göç etmek zorunda kalan kardeşlerimize yardım elini uzattı. Vakfımız ve şubelerimizle birlikte elimizden geldiğince onların feryatlarını dindirmeye, yaralarına merhem olmaya çalıştık. Irak’ta, Bayır Bucak’ta, Halep’te, Yayladağı’nda, Osmaniye’de, Gaziantep’te, Ankara’da velhasıl bu kardeşlerimizin olduğu her yerde olmaya çalıştık. Bu çabaya destek veren gönüldaşlarımıza ve üyelerimize en derin şükranlarımı arz ederim. Onların dertlerini 2015 Mart ayında bir dosya hazırlayarak Sayın Başbakana da arz etmiştik. Burada şunu açıkça ifade edelim ki Türkiye maalesef ne Irak’ta ne de Suriye’deki Türkmen kardeşlerimizin, bu coğrafyada geçer akçe olan askerî güce sahip olmaları istikametinde yeterli destek vermiş değildir. Son Yayladağı ziyaretimizde bize eksiklerden bahsedildi. Türk Ocağı bir dernek, insanî yardım yapıyor. Ancak orada gece görüş dürbünü bile temin edilemediği bize anlatıldı. Irak’ta Erşat Salihi yıllardır bu meseleyi yüksek sesle haykırıyor . Biz, hem Suriye meselesinde hem de onunla ilintili olarak Kobani/Arappınarı meselesinde yapılan yanlışları zamanında ikaz ettik; kantonlaşmaya karşı tedbirleri alınsın, Süleyman-şah türbesi yerinde muhafaza edilsin dedik. Kimsenin Türk milletine, türbeyi taşımayı kahramanlık gibi göstermeye hakkı yok. Bugün gelinen noktada yapılan yanlışlar kabul ediliyor; keşke bir haksız çıksaydık.
 
Buradan, kendisine Nihal Atsız Türk Dünyasına Hizmet Armağanını verdiğimiz Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi’ye, Irak’taki kardeşlerimize; Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa’ya, cephelerdeki komutanlara ve mücahitlere selam gönderiyorum. Allah yar ve yardımcıları olsun. Kırım Türkleri ile her zaman dayanışma içinde olduk, Rusya’nın içimizdeki destekçilerine karşı hep Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun ve yakın geçmişte zalim Rus yönetimi tarafından aşırılıkla suçlanarak faaliyetleri durdurulan Kırım Tatar Meclisinin yanında olduk. Onlara da selam olsun. Doğu Türkistan’da Çin zulmü altında varlık mücadelesi veren Uygur kardeşlerimize, onların anası Rabia Kadir’e selam olsun. Türk Ocakları olarak Türkiye’ye gelmesine izin verilmesi için kampanya yaptık. Destek olanlardan Allah razı olsun. Vatan hainlerinin ve ABD’den, Çin’e, Almanya’dan Rusya’ya pek çok ülkenin gizli açık ajanlarının cirit attığı ülkemize sokulmayan bu kahraman kadınla ilgili kampanyamıza çamur atan sözde milliyetçileri de-ki maalesef bir şubemiz bu konuda hem de Yönetim Kurulu kararı alarak Rabia Kadir’e ve bize alçakça suç isnat ettiği için o şubeyi kapatmak zorunda kaldık- Allah’a havale ediyorum.
 
Aziz Ocaklılar,
 
 
Bölücü etnik ayrılıkçı hareket özellikle açılım ve çözüm süreci boyunca adeta şımartıldı ve bugün milletçe bunun bedelini yüzlerce şehit vererek ödüyoruz. Teröristle müzakere çözüm değil çözülme getirir; teröre verilen taviz teröristi yumuşatmaz, daha fazlasını istemesine sebep olur diyen Türk Ocağı ve Türk milliyetçilerine kulak vermediler. Öcalan’ın ve PKK’nın ipine güvenmeyi dedik, dinletemedik. 6-8 Ekim olayları bile yetmedi. Neticede Temmuz 2015’den bu yana yurdumuzun bir köşesi adeta savaş alanına döndürüldü, büyük illerimizde ise canlı bomba eylemleriyle yüzlerce insanımız katledildi.  Sözde çözüm sürecinde PKK’nın bölgede adeta alternatif bir devlet yapılanmasına göz yumuldu; Kobani’ye selam gönderilmek zorunda bırakıldık; Ceddimiz Süleymanşah’ın türbesini bile yerinde muhafaza edemez duruma düşürüldük. Temmuz’dan beri, terörle amansız bir mücadele yürütülüyor, PYD yapılanmasına karşı kesin bir tavır alındı. Zararın neresinden dönülürse elbette kârdır; ancak hükümet çevrelerinden veya devletin tepesinin itibar ettiği bazı kişi ve gruplardan hâlâ çatlak sesler çıkıyor ve giderek de bu sesler artıyor: Burada uyarıyorum:
 
Bir daha asla ve kat’a, terör örgütü bitirilmeden, teslim olmadan bu mücadelede hiçbir şekilde fütur getirilmemelidir. Geçenlerde “şu şartlar olursa çözüm süreci yeniden başlar” mealinde bir açıklama yapıldı, gelen tepkiler üzerine hemen geri adım atıldı. Yöneticilerimiz bunu asla telaffuz etmemelidir. Buradan açıkça söylüyorum: Tereddüde, yalpalamaya asla müsaade edilemez. Aksi halde şehitlerimiz hiçbirimize haklarını helal etmezler. Bu vesileyle beka ve birlik mücadelesinde şehadet şerbetini içen yiğitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizi saygıyla selamlıyorum. El’an fiilen sahada mücadele eden yiğit polis, asker ve korucu kardeşlerimizin Cenab-ı Allah yar ve yardımcıları olsun. Onlar bir vatan ve insanlık destanı yazıyorlar. Türk nesilleri onların bu mücadelesini daima minnet ve şükranla anacaktır.
 
Muhterem gönüldaşlarım,
 
Yine ifade etmek isterim ki, teröre manevi veya psikolojik destek verenlere de asla müsaade edilmemelidir. Türk Ocakları olarak sözde akademisyen bildirisine karşı Türk milletinin sesini, gerçek Türk aydınlarının ve akademisyenlerinin sesini yayınladığımız bildiri ve yaptığımız basın toplantısı ile duyurduk. Yürütülen mücadele, millî birliğimiz ve devletimizin bekası mücadelesidir. Bunun üzerine, şahıs ve sistem tartışmalarının gölgesi düşürülmemelidir. Aziz Ocaklılar,
 
Türkiye ateş çemberinden geçiyor. Bu süreçte asıl üzerinde durulması gereken konu budur. Bununla birlikte kabul etmeliyiz ki, siyasî sistemimizde de ciddi bir restorasyona ihtiyaç vardır. Türkiye Cumhuriyeti, gökten zembille inmemiştir; tarihimizin zirve devleti olan Osmanlı Yüce Devletinin bir devamı olarak, onun parçalanması sonucunda rejimimizi değiştirmemizle vücut bulmuştur. Kurucu felsefesi üniter millî devlet yapısına dayanır. Emperyal bir geçmişin bakiyesiyiz. Cumhuriyetin ilk yıllarında yeni bir diriliş için yapılan hamlelerin bir bölümü bugün için bize naif veya hatalı gelebilir; ancak unutmamamız gereken husus şudur: Biz bu vatanı pahalıya edindik ve bir o kadar da paha ödeyerek muhafaza ettik. Bu bakımdan, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına ancak ve yalnız medyun-ı şükran olabiliriz. Bugün bazılarının ucuz kahramanlık yaparak aşağıladıkları o nesil Türk’ün ateşle imtihanında baş rolü oynamıştır. O zamanın teknolojik ve ekonomik şartları düşünüldüğünde önemli başarılara imza atmışlar; fırsat düştüğünde de, Hatay örneğinde olduğu gibi, Türk coğrafyasının gasp edilmiş topraklarını geri almak azmini yitirmemişlerdir.
Aziz Ocaklılar,
Bugün karşı karşıya olduğumuz beka meselesinin hallinin yolu içe kapanmaktan geçmiyor; Türkiye’nin Azerbaycan başta olmak üzere Türk Cumhuriyetleri ile ilişkilerini geliştirmesi, bütünleşmeyi sağlaması; Türk coğrafyasındaki kardeşlerimizin sorunlarıyla yakından ilgilenmesi ve İslam dünyasında mezhep ayırımlarının üstünde ve dışında bir anlayışın neşvünema bulmasına önderlik ve öncülük etmesi gerekiyor. İçerideki fitneye karşı güvenlik tedbirlerinden ve terörle mücadeleden geri adım atılmamalı, teröristler ve uzantılarıyla asla bir daha müzakere masasına oturulmamalı; millî birliği, kardeşliği ve demokrasiyi güçlendirmek suretiyle bu belanın def’ine çalışılmalıdır.
 
Bu yıl doğumunun 1000. Yılında andığımız büyük Türk mütefekkiri Yusuf Has Hacib’in şu hikmetli sözü her devirde geçerliliğini sürdürüyor:
 
“ Ey hükümdar, şu üç şey zulüm ve tazyike sebep olur; biri— beyin ihmalkârlığı ki, bundan musibet gelir. İkincisi — halkın başında bulunan insanın zayıf olması; üçüncüsü de — halkın bağrını yiyen tamahkârlıktır.”
 
Burada hükümdarı bugündevleti yöneten Cumhurbaşkanı, Başbakan ve hükümet olarak okuyabiliriz. Devletin ihmalkârlığından gelen musibetler hayatımızın bütün yönlerinde kendisini göstermiyor mu? Özellikle, “çözüm süreci” denilen gaflet döneminde irtikap edilen ihmallerin yaklaşık on aydır ülkede yol açtığı tahribat, “yurdu yaşatmak için” toprağa düşen yiğitler, yıkılan şehirler, canlı bomba eylemleri hepimizin gözü önünde cereyan ediyor. Tamahkârlığın çevreye ve şehirlerimizin tarihî ve doğal dokularına verdiği zarardan bugün bizzat Sayın Başbakan bile şikâyet ediyor. Biz zamanında “çözüm süreci”nde PKK’nın alan hakimiyeti kurduğunu defalarca yazdık, Sayın Başbakan’a  bu süreçte benimsenen yöntemin yanlışlığını da söyledik. Keşke yanılsaydık! Bugün bu ihmal ve hataların bedelini Sur’da, Silopi’de, Cizre’de, Yüksekova’da, Nusaybin’de tertemiz alınlarından PKK’lı kalleşlerce EYP tuzaklarıyla şehit edilen askerimiz, polisimiz, onların geride bıraktıkları ve bir bütün olarak Türk milleti ödüyor.
 
Bunlar üzerinde uzun uzadıya durulabilir. Lâkin, gün, geçmişte yapılan veya yapıldığı iddia edilen hatalar üzerinden ülkeyi ayrıştıracak söylem ve eylemler yerine geçmişimizi bütünüyle, hatası ve savabıyla, günahı ve sevabıyla sahiplenme; ondan gerekli dersleri çıkararak geleceği inşa etme günüdür. Yıllardır yeni anayasa tartışması yapıyoruz. 12 Eylül ürünü anayasanın büyük kısmı esasen değişmiştir ancak anayasanın bütünlüğü bozulduğundan yenilenmesi  gerektiği fikrine katılıyoruz. Bu hususta daha önce müteaddit defalar temel görüşlerimizi açıklamıştık. Burada kısaca bunları tekrarlamakta fayda var:
 
1-Anayasada, Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan bütün yurttaşları kapsayan Türk milleti kavramı yurttaşlık tanımımızın esasıdır, değiştirilemez.
2-Türkiye Cumhuriyetinin kurucu felsefesinden, millî ve üniter devlet yapısından taviz verilemez.
3-Tarihimizin ortaya koyduğu bir realite olan devlet dili Türkçe’nin yanına başka diller eklenemez. Sosyal ve kültürel hayatta farklı dillerin kullanılmasının, geliştirilmesinin önünde hiçbir mani yoktur ama ülkenin ve devletin birliği açısından birden fazla resmî dil olamaz.
4-Türkiye, parlamenter demokrasiyi, kuvvetler ayrılığını, denge-kontrol mekanizmalarını güçlendirmeli, bu çerçevede siyasî partiler ve seçim kanunlarında, parti içi demokrasinin önünü açacak, temsilde adaleti sağlayacak köklü değişiklikler yapılmalıdır.
5-Türkiye, sihirli çözümler aramak yerine, meselelerine akıl ve bilim ışığında, kendi medeniyet birikimi zaviyesinden bakmaya çalışmalıdır. Anayasa ve sistem meselesi, tarihî tecrübesi farklı toplumların kopya edilmesine uygun bir konu değildir. 
 
Muhterem misafirler, aziz Türk Ocaklılar,
 
Bugün Türkiye’de  sivil toplum kuruluşu adıyla faaliyet gösteren yüzlerce, binlerce kuruluş var. Hiç şüphesiz içlerinde bu sıfatı layıkıyla hak edenler de var ancak büyükçe bir kısmı tabela derneği, bir o kadarı da siyasete göbekten bağlıdır. Ülkemizde gerek iktidar yanlısı kuruluşların gerekse muhalefet edenlerin önemli bir kısmı gerçek manada sivil toplum kuruluşu değildir. İktidar nimetlerinden faydalananlara karşı Türkiye üzerinde oyun oynayan güçlerin müzahir oldukları sözde STK’lar. Türkiye gerçekten büyük bir güç olacaksa gerçek manada STK’lara ihtiyaç var. Tarihî müktesebatı ile Türk Ocakları bugün hasbî bir şekilde Türk milletine, Türk-İslâm âlemine hizmet etmeye çalışmaktadır. Bu yönüyle iktidarıyla muhalefetiyle Türk siyasetinde rol oynayan bütün aktörlerin bu Ocağın sesine kulak vermesi birliğimiz ve bekamız açısından elzemdir. Çünkü bu kutlu çatı altında birleşenler için esas olan  çıkar değil ülkü’dür; ikbal değil istikbaldir; imtiyaz değil istiklâldir. Çünkü burası, fitnenin kaynatıldığı değil, kurtuluş ve bağımsızlık ateşinin yakıldığı Ocaktır.
 
Aziz Ocaklılar,
 
Bu Ocağın sesini daha güçlü bir şekilde duyurmak istikametindeki çalışmalarımız devam ediyor. Geçtiğimiz dönemde başta Üniversite bulunan şehirlerimiz olmak üzere şubemiz bulunmayan yerlerde şubeler açmaya çalıştık. Bu çerçevede Ankara Çankaya ve Polatlı, Adıyaman, Bayburt ve Erzincan şubelerimizi açtık. Halen teşebbüs aşamasında olan yerler de var (Manisa Şehzadeler Şubesi, Gümüşhane vb.). Yurt dışından gelen teklifleri de değerlendiriyoruz. Almanya Türk Ocağı şubesine ilaveten yine Almanya’da Krefeld şubesini açtık. Bu vesileyle şunu da belirtmem gerekir ki, tüzüğe aykırı tutum ve davranışları yüzünden kapatılan şubelerin, ancak ehil ve layık kadrolar tarafından yeniden açılması da mümkündür.
 
Sözlerimi bitirirken Türk Ocaklarının 44. Olağan Kurultayının ülkemiz ve milletimiz için hayırlı sonuçlar doğurmasını temenni ediyorum. Bizlerin yükü, sorumluluğu ağırdır. Bunun idrakinde olarak nefsanî taleplerimizi bir yana bırakmamız ve Türklüğün yeniden şahlanışının zeminini hazırlayacak nesilleri yetiştirmemiz elzemdir.
 
Yunus’ça birliğe çağıralım birbirimizi:
Gelin birlik olalım/İşi kolay tutalım
Atsız’ca selamlayalım birbirimizi:
Zafer ümit kaynağının bir çeşmesidir /Zafer birçok gönüllerin birleşmesidir. (…)
Gönülleri birleşenler selam sizlere/Uzaklarda dertleşenler selam sizlere
 
Ve nihayet merhum Galip Erdem ağabeyimizin “Türk milletini sevmekte birleşenler birbirlerini sevmeye birleşmekte de mecburdurlar.” sözleriyle hepinizi en içten duygularımla ve saygıyla selamlıyorum. 


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer TÜRK FEDERASYONLAR Haberleri

Başlık Tarih
 
Hollanda Türk Federasyon’dan ‘Doğu Türkistan’ için çağrı 26 Mayıs 2019
Başbuğ Alparslan Türkeş Enschede’de anıldı29 Nisan 2019
'Liderinin etrafında kenetlenmiş ülkücüler oyunları bozuyor'28 Nisan 2019
Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş, Avrupa Türklüğüne seslendi16 Nisan 2019
Harderwijk’te Ali Kınık rüzgarı04 Nisan 2019
Hollanda Türk Federasyon’dan Eğitim Semineri26 Mart 2019
Rotterdam Versaar tapusuna kavuştu19 Mart 2019
Almanya Türk Federasyon GİK toplantısını gerçekleştirdi17 Mart 2019
Amsterdam Mescid-i Aksa Teşkilatında bayrak değişimi16 Mart 2019
Nogay Türklerinden teşekkür ziyareti14 Mart 2019
Karlsruhe Türk Kültür Merkezinin Muhteşem Şöleni10 Mart 2019
19 Mayıs 1919’un 100.yılı anısına düzenlenen bilgi yarışması Finalleri10 Mart 2019
Deventer Gök Sancak Kültür ve Eğitim Merkezi 2. Olağan Kongresi yapıldı.25 Şubat 2019
Şehit Ülkücü Kadınlar Anma Programı Tilburg’ta yapıldı03 Şubat 2019
ATF Düren derneği 4. olağan kongresini gerçekleştirdi.27 Ocak 2019
Wangen Türk Kültür ve Spor derneğimizin 34. Olağan Kongresi Yapıldı.27 Ocak 2019
“DOĞU TÜRKİSTAN’DA İNSAN HAKLARI İHLÂLLERİNE SON VERİLSİN”17 Ocak 2019
Din Alanında Hür Tefekküre Yönelik Tehditler Hakkında Basın Açıklaması14 Ocak 2019
ATF Münih Teşkilatları Kültür Ve Ülkü Şöleni Düzenledi.31 Aralık 2018
Innbruck Ülkü Ocağında Ozanların Dilinden Gönül Sohbeti Ozan Nihat ile Gerçekleşti.27 Aralık 2018
Hollanda Türk Federasyon Ede teşkilatı da binasına kavuştu27 Aralık 2018
Tilburg Türk Gençler Derneği’nde bayrak değişimi27 Aralık 2018
Maassluis Türk Kültür Derneği yeni yerine taşındı27 Aralık 2018
Arnhem’de siyasilere bilgilendirme27 Aralık 2018
Tilburg Türk Gençler Derneği yeni binasına kavuştu27 Aralık 2018
Soest Belediyesine ziyaret...27 Aralık 2018
Hollanda'daŞiirlerle Sohbet Akşamları22 Kasım 2018
HTF Belediye başkanları ziyaretleri devam ediyor08 Ekim 2018
ATF İSTİŞARE TOPLANTISI FRİEDBURG ÜLKÜ OCAĞINDA YAPILDI.27 Mayıs 2018
AVRUPA TÜRKLÜĞÜ BAŞBUĞ TÜRKEŞ'İ ANIYOR05 Nisan 2018
HTF Soest Türk Kültür Merkezi kongresi gerçekleşti.30 Mart 2018
Hollanda Türk Federasyon’dan teşekkür plaketi30 Mart 2018
HTF Harderwijk Al Sancak Türk Kültür Ocağı’nda bayrak değişimi...26 Mart 2018
Avrupa Türklüğüne yönelik saldırılara tepki13 Mart 2018
BİRLİĞİMİZİ KİMSE BOZAMAZ05 Mart 2018
HTF Amsterdam’da kongre heyecanı!28 Şubat 2018
HTF Genel Başkan'ından Deventer Belediye Başkanı ziyaret!25 Şubat 2018
Almanya Türk Federasyon Genişletilmiş Genel İstişare Toplantısı Yapıldı.23 Şubat 2018
Ömer Zararsız : “Her Ocağımız Ülkücülerindir”23 Şubat 2018
ATF 2018 YILI 1.GİK TOPLANTISI YAPILDI.19 Şubat 2018
ATF Fridburg Ülkü Ocağı 2.Olağan Kongresini Yaptı.11 Şubat 2018
HTF'den Dordrecht Belediyesine ziyaret...11 Şubat 2018
Avrasya Linz Ülkü Ocağından Vefa Örneği!04 Şubat 2018
ATK Genel Başkanı Cemal Çetin Taziye Ziyaretlerini Kabul Etmeye Devam Ediyor.05 Şubat 2018
ATK Genel Başkanı Çetin Teşkilat Ziyaretlerine Devam ediyor.04 Şubat 2018
KUFSTEİN ÜLKÜ OCAĞI DURMAK BİLMİYOR!28 Ocak 2018
Hollanda Türk Federasyon Dordrecht’te kitap fuarı...18 Ocak 2018
ATK Genel Başkan Cemal Çetin, Taziyeleri Kabul Etti15 Ocak 2018
Almanya'da Ülkücüler 2017 Yılına ‘Ülkü Şölenleriyle Veda Etti.04 Ocak 2018
Kufstein Ülkü Ocağı Anma Proğramları Düzenledi.01 Ocak 2018
Mit, "Bu coğrafyada yaşayabilmenin iki yolu var; 31 Aralık 2017
Hollanda Türk Federasyon’dan oku mesajı...30 Aralık 2017
Wuppertal Ülkü Ocağı Yönetimi Türk Federasyon Genel Merkezini Ziyaret Etti.30 Aralık 2017
ATF Kültür ve Ülkü Şölenleri Dortmund’da Devam etti.27 Aralık 2017
ATF Offenbach Ülkü Ocağı Kültür ve Eğlence Şöleni Düzenledi.26 Aralık 2017
AVRASYA LİNZ ÜLKÜ OCAĞI 26.YILINDA KÜLTÜR ŞÖLENİ DÜZENLEDİ.24 Aralık 2017
“Milliyetçi Nesiller ve Beklentiler”19 Aralık 2017
ÜLKÜCÜLERİN ADRESİ: ÜLKÜ OCAKLARIDIR17 Aralık 2017
ALMANYA TÜRK FEDERASYON NAGOLD ÜLKÜ OCAĞI 30.YIL ŞÖLENİ DÜZENLEDİ.17 Aralık 2017
FRANSA TÜRK FEDERASYON GENEL İDARE KURULU TOPLANTISI10 Aralık 2017
HollandaTürk Federasyon ziyaretleri devam ediyor10 Aralık 2017
TASAV “Türkiye İçin Alparslan Türkeş Vizyonu” Konulu Panel Düzenledi 04 Aralık 2017
Avrupa Türk Konfederasyon Genel Başkanı Cemal Çetin'den Kritik Uyarı!30 Ekim 2017
TÜRKÇÜLÜK BÖLÜCÜ DEĞİL BİRLEŞTİRİCİDİR!19 Ekim 2017
Dordrecht’te bayrak değişimi14 Ekim 2017
Tek Devlet: Türk Devleti05 Ağustos 2017
İSLAM İLE TERÖR BAĞDAŞTIRILAMAZ20 Haziran 2017
Avusturya Türk Federasyon Teşkilat Ziyaretlerine Devam Ediyor.18 Haziran 2017
FRANSA TÜRK FEDERASYON’DAN USTA’YA ZİYARET25 Nisan 2017
Başbuğumuzun Emanetlerini Korumaya Yeminimiz Var05 Nisan 2017
FTF Genel Başkanı Orhan İlhan Başbuğ Anma Mesajı Yayımladı.04 Nisan 2017
Cemal Çetin: Bizler, merhum Başbuğumuzun emanetlerini yaşatacağız.04 Nisan 2017
Duisburg’dan Kayıtsız şartsız, amasız fakatsız, tereddütsüz EVET26 Mart 2017
Sevdamız Millet, Liderimiz Devlet Kararımız; Evet22 Mart 2017
Lahey Türk İslam Kültür Vakfı,Çanakkale Şehitlerini Unumadı.22 Mart 2017
Cemal Çetin;Daima Devlet, Sonuna Kadar Millet Kararımız EVET!19 Mart 2017
Fransa Evet için Çalışıyor.19 Mart 2017
Göppingen Çanakkale Şehitleri Anma programı19 Mart 2017
Wetzlar Evet Dedi19 Mart 2017
MÜNİH TÜRK EĞİTİM OCAĞI 18.DÖNEM ENGİN UYGUNTÜRK İLE DEVAM KARARI ALDI.15 Mart 2017
TÜRK OCAKLARI GALİP ERDEM'İ UNUTMADI14 Mart 2017
Belçika'dan MHP toplantısına yasak!14 Mart 2017
HTF Havaalanı'nda Oturma Eylemi Başlattı.11 Mart 2017
HTF Genel Başkanı Murat Gedikten “15 Mart Seçim Çağrısı”09 Mart 2017
Belçika Türk Federasyon’u (BTF) Gent Şehrinde Neden “Evet” Dediklerini Anlattı08 Mart 2017
ATF Genel Başkanı Ali Can: “Biz Avusturya’nın asli unsuruyuz!” [Video] (Arşiv Haber)08 Mart 2017
Avrupa Konfederasyon,Anayasa Değişikliğiyle İlgili Basın Açıklaması05 Mart 2017
ATF GİK VE BÖLGE TOPLANTISI KUFSTEİN’DA YAPILDI.05 Mart 2017
KUFSTEİN ÜLKÜ OCAĞI RESMİ AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ.05 Mart 2017
Heilbronn 38. Dönem için Gökhan Varol İle Devam Dedi04 Mart 2017
Demokrasi Dışı ve Nezaketsizlik04 Mart 2017
Avrupa Türk Konfederasyondan 'Evet' kampanyası26 Şubat 2017
KUFSTEİN ÜLKÜ OCAĞI ANKARA’DAN SES VERDİ.20 Şubat 2017
Avusturya Türk Federasyon Ankara’da Buluştu.20 Şubat 2017
Avrupalı Ülkücülerin Ankara Çıkartması17 Şubat 2017
TÜRK KONFEDERASYONU VE ÜLKÜ OCAKLARI EL ELE TÜRKMENLERLE…19 Ocak 2017
Münchengladbach Ülkü Ocağı 19.Olağan Kongresini Yaptı.08 Ocak 2017
Türkiye ve Türklük Düşmanlarına: Diz Çökmeyeceğiz, Başaracağız!06 Ocak 2017
2016’dan 2017’ye Türkiye: Fetret'ten Çıkış İçin04 Ocak 2017
MHP Kavak İlçe Başkanı Kamber'den "Sağduyu" Çağrısı02 Ocak 2017
Mustafa Yıldızdoğan Vorarlberg'lileri Coşturdu.28 Aralık 2016
Belçika Türk Federasyonu Binası Önüne Bombalı Paket Bırakılması24 Aralık 2016
Bizler hep var olacağız.21 Aralık 2016
Ankara Türk Ocakları Atsız’ı andı15 Aralık 2016
Durum Değerlendirmesi ve Geleceğe Bakış 20 Kasım 2016
“Misak-ı Milli, Lozan ve Musul Meselesi” 07 Kasım 2016
Hüseyin Çıbıkçı Kufstein Ülkü Ocağında Hayır Daveti Verdi.30 Ekim 2016
Türk Ocakları Genel Merkez ve Şubelerinden Kritik Uyarılar16 Ekim 2016
Cemal Çetin'den Fransa Teşkilatlarına Ziyaret16 Ekim 2016
Darbecilere Darbe Vuran Lider Devlet Bahçeli09 Ekim 2016
Türk Ocaklarından Türk Yurtlarına Kurban Bağışı 21 Eylül 2016
CEMAL ÇETİN: “ÜLKÜCÜLER KURBAN BAĞIŞINDA YARIŞTI”16 Eylül 2016
“KURBAN BAĞIŞLARIMIZLA DÜNYA TÜRKLÜĞÜNÜN YANINDA OLALIM”09 Eylül 2016
"Devlet İhaneti Affetmez; Adaletten de Ayrılmaz"06 Eylül 2016
Millî Beka Mücadelemizin Başarısı İçin Öneri Ve Uyarılar05 Ağustos 2016
Belçika Türk Federasyon Basın Bildirisi...01 Ağustos 2016
Türk Ocakları Ramazan Bayramı Mesajı04 Temmuz 2016
Avusturya Türk Federasyon'da Ramazan Bereketi...02 Temmuz 2016
HTF'den Gençlere Tartışma Proğramları29 Haziran 2016
Al Sancak Harderwijk’te dalgalanmaya başladı 29 Haziran 2016
AVUSTURYA TÜRK FEDERASYON'DA BİRLİK İFTARI!26 Haziran 2016
Almanya Türk Federasyonu İftar Programı26 Haziran 2016
HTF Dordrecht Ayasofya Camii'ne Saldırı ile İlgili Basın Açıklaması..25 Haziran 2016
MHP AVRUPA'DAN MUHALİFLERE SERT TEPKİ!20 Haziran 2016
Bu Ramazan'da Türk Yurtlarına Sen de El Uzat!17 Haziran 2016
Türk Milleti Şerefli Bir Tarihe Sahiptir….05 Haziran 2016
Almanya'nın Kararını Şiddetle Kınıyoruz03 Haziran 2016
Türk Ocakları'ndan Gagauzya'da Sempozyum02 Haziran 2016
SÖZDE ERMENİ SOYKIRIM YALANINA ALMANYA ORTAK OLMAMALIDIR30 Mayıs 2016
Türk Kültür Derneğine anlamlı ziyaret24 Mayıs 2016
HTF Tiel Türk Kültür Derneği Kongresi yapıldı09 Mayıs 2016
İsviçre Türk Federasyon Wil Ülkü Ocağı'nda İsmail Bostancı Güven Tazeledi.01 Mayıs 2016
TÜRK OCAKLARI’NDA 44. BÜYÜK KURULTAY HEYCANI29 Nisan 2016
Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ilk ve tek ülke Türkiye’dir.23 Nisan 2016
BORDEAUX ÜLKÜ OCAĞINDA KONGRE HEYECANI23 Nisan 2016
HTF'de 23 Nisan coşkusu23 Nisan 2016
Ülkücüler Marifet ve Fazilet Ehlidir19 Nisan 2016
Annecy Ülkü Ocağı 2016 Bahar Kermesi Düzenledi.17 Nisan 2016
Maassluis ve Den Haag’ta kongre heyecanı13 Nisan 2016
Hollanda Türk Federasyonundan Kamuoyuna Duyuru10 Nisan 2016
HTF Nijmegen’de hem Nevruz hem 20. Yıl kutlandı05 Nisan 2016
CEMAL ÇETİN'DEN BAŞBUĞ TÜRKEŞ MESAJI03 Nisan 2016
Avustralya Türk Federasyonundan Başbuğ Türkeş Mesajı02 Nisan 2016
ASLA SOKAKLARDA OLMAYACAĞIZ02 Nisan 2016
Avusturya Türk Federasyon Salzburg Ülkü Ocağı Ülküde Birlik Şöleni Düzenledi.29 Mart 2016
INNSBRUCK TÜRK KÜLTÜR DERNEĞİ BİLGİ YARIŞMASI DÜZENLEDİ.29 Mart 2016
HTF’den Ahmed Aboutaleb’e ziyaret29 Mart 2016
Çanakkale Zaferinin 101. Yıldönümünde Atatürk, Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal marşı anlatıldı.29 Mart 2016
Çanakkale Zaferinin 101. Yıldönümünde ...27 Mart 2016
Türk Ocakları Armağanları Sahiplerini Buldu27 Mart 2016
Köln 31. Kongresi Gerçekleştirildi22 Mart 2016
“Türk” kavramı kapsayıcı ve içerici bir muhtevaya sahiptir21 Mart 2016
HTF Versam Tekrar Şenyürek Dedi.19 Mart 2016
Lüdenscheid Türk Ocağı dualar ile açıldı17 Mart 2016
Rahden Türk Kültür Derneği Resmi Açılışını Şölenle Kutladı14 Mart 2016
ÜLKÜ OCAKLARI'NDAN ANKARA SALDIRISI AÇIKLAMASI14 Mart 2016
Hollanda Türk Federasyon Kadın Kolları Yatılı Eğitim Semineri14 Mart 2016
ALMANYA RAHDEN'DA MUHTEŞEM ÜLKÜ OCAKLARI AÇILIŞI06 Mart 2016
Uluslararası İpek Yolu'nun Yükselişi ve Türk Dünyası Bilgi Şöleni'ne Davet04 Mart 2016
HTF Ultrecht Yeni Hizmet binasına Kavuştu ve Mutlu Son...29 Şubat 2016
Utrecht’te Fırat Yılmaz Çakıroğlu anıldı29 Şubat 2016
FIRAT ÇAKIROĞLU HOLLANDA'DA ANILDI27 Şubat 2016
ATF Bavyara 2.Bölge Gençlik Kolları Ülkücü Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nu Andı.21 Şubat 2016
Avrupalı Ülkücülerden Bahçeli'ye geçmiş Olsun Ziyareti21 Şubat 2016
BTF Genel Başkan'ı Zararsız"Terörü Kınayan Açıklama Yaptı".18 Şubat 2016
HTF Kadın Kollarından genel istişare16 Şubat 2016
Ülkü Buluşmaları (3) Den Haag’da düzenlendi14 Şubat 2016
Türk Ocakları ve Türkiye Kamu-Sen'den Tarih, Dizi ve Film: Kurgu ve Gerçek Paneli07 Şubat 2016
Panele Davet: Film, Dizi ve Tarih: Kurgu ve Gerçek05 Şubat 2016
AVRUPA TÜRK KONFEDERASYON'DAN TÜRKMENLERE YARDIM02 Şubat 2016
Avrupa Türklüğü Türkmen Kardeşlerini Unutmadı.31 Ocak 2016
İsviçre Türk Federasyon Basel’de Buluştu30 Ocak 2016
Münih alperen ocaklari gorev degisimi29 Ocak 2016
AVUSTRALYA ÜLKÜCÜ TURK FEDERASYONUNDAN AÇIKLAMA27 Ocak 2016
Türk Federasyon’dan Zaandam’da Kültür Şöleni26 Ocak 2016
HTF Dortrecht'te Vedat Özdal güven tazeledi.25 Ocak 2016
Avusturya Türk Federasyon 2016 Yılında Güneş gibi Parlayacak!!!25 Ocak 2016
ATF 2016 YILI BİRİNCİ GİK TOPLANTISI YENİ GENEL MERKEZ BİNASINDA YAPILDI.25 Ocak 2016
HTF Zaandam Kentinde Teşkilatlandı.19 Ocak 2016
Murat Gedik’ten “Farklı Ülkücülere” Ağır Gönderme18 Ocak 2016
Türk Dayanışma Konseyi’nden Türk Ve Dünya Kamuoyuna Çağrı18 Ocak 2016
BW1. Bölge Büyük Ülkü Şöleni muhteşemdi18 Ocak 2016
Düsseldorf Ülkü Ocağı Kültür ve Ülkü Şöleni18 Ocak 2016
“Yılmayacağız, yıkılmayacağız”14 Ocak 2016
Vatansever Türk Aydınları Bildirisine Destek Çağrısı14 Ocak 2016
Türk Adını Anayasa'dan Çıkartmak Cinayettir12 Ocak 2016
Türk Ocakları: PKK’nın İpiyle Kuyuya İnilmez30 Aralık 2015
ALMANYA TÜRK FEDERASYON'DAN KÜLTÜR ŞÖLENİ30 Aralık 2015
Başkent Berlin’de ATF Kültür Şöleni26 Aralık 2015
HTF RABİA KADİR’İ AĞIRLADI16 Aralık 2015
Türk’ün Türk’ten Başka Dostu Yoktur! 14 Aralık 2015
Türk Ocakları Ankara Şubesi Atsız Ata'yı andı14 Aralık 2015
HTF Süriye Türkmenleri Hakkında Basın Bildirisi Yayımladı.08 Aralık 2015
MÜNiH ALPEREN OCAKLARI BASIN ACIKLAMASI05 Aralık 2015
Suriyeli Türklerin Varlık Mücadelesine Sessiz Kalmayın05 Aralık 2015
HTF Arnhem’de 20.yıl coşkusu02 Aralık 2015
Avrupa Türk konfederasyon Toplantısı29 Kasım 2015
HTF Dortrecht Teşkilatı Dursun Önkuzu için anma programı Tertipledi.29 Kasım 2015
Türk Ocaklarından Terör Sarmalında Türkiye ve Dünya Paneli26 Kasım 2015
ATF Bölge Yöneticileri Toplantısı23 Kasım 2015
ATK Genel Başkanı;Avrupa Türklüğünden Türkmen soydaşlarımıza yardım Kampanyası22 Kasım 2015
Hollanda Türk Federasyon Türkmendağı Kampanyası başlattı.21 Kasım 2015
ATF Din Görevlileri ve Bölge temsilcileri Toplantısı21 Kasım 2015
TÜRK OCAKLARI VAKFI YİRMİ BEŞİNCİ YILINI KUTLADI19 Kasım 2015
Hollanda Türk Federasyon iletişim ağları14 Kasım 2015
Türk Ocakları Hiçbir "MHP Muhalifi" Hareketin İçerisinde Değildir05 Kasım 2015
Türk Ocakları: Ülkeyi Ciddî Sıkıntılar Bekliyor02 Kasım 2015
Cemal Çetin:Deniz Feneri yolsuzluğunun üzerini kapattılar.13 Ekim 2015
MHP'li Öztürk Avusturya'da Gelecegine Oy ver Avrupa Dedi.12 Ekim 2015
ATK Genel Başkanı Cemal Çetin,"13 Yıldır Avrupa Türk'ünün Ne Derdine Çare Oldular.12 Ekim 2015
İktidar Ayıplı Halini Saklamaya Çalışan Bir Vaziyet İçerisinde12 Ekim 2015
Koray Aydın Paris’te Hükümete Yüklendi.12 Ekim 2015
Ciddi istihbarat ve güvenlik zafiyeti var 12 Ekim 2015
MHPLİLER AKIN AKIN SANDIĞA GİDİYORLAR.11 Ekim 2015
MHP'li Oktay Vural: Terör Bizi Teslim Alamayacak11 Ekim 2015
Koray Aydın "Türkiye Demokratik Bir Ülke Olmaktan Çıkmıştır"11 Ekim 2015
YURDAKUL: MUTLAKA SANDIĞA GİDİN06 Ekim 2015
MHP’li Yılmaz, Almanya’daki gurbetçilerden destek istedi05 Ekim 2015
MHP’DEN AVRUPA ÇIKARMASI05 Ekim 2015
MHP Aksaray Milletvekili Turan Yaldır Salzburg Ülkü Ocağı'nda Ülkücülerle Buluştu.04 Ekim 2015
Parsak, gurbetçilerle kucaklaştı04 Ekim 2015
MHP Aksaray Milletvekili Turan Yaldır Avusturya Tirol'de Avrupa Türk'lüğü ile Buluştu.04 Ekim 2015
MHP Aksaray Milletvekili ve Adayı Turan Yaldır Viyana'da Vatandaşlarla Buluştu.01 Ekim 2015
Avusturya Türk Federasyon Viyana'da seçim çalışmasına hızlı başladı.01 Ekim 2015
Hollanda Türk Federasyon Kadın Kolları istişare toplantısı yapıldı.01 Ekim 2015
2015 Kurban Vekaletleri Yerlerine Ulaştırıldı30 Eylül 2015
Kurbanlar Türkiye ve Türk dünyasında Kesildi30 Eylül 2015
Fırat Çakıroğlu adına Den Haag'ta gençlik lokali açıldı27 Eylül 2015
Cemal Çetin, Avrupa Türklüğü Ülkenin Geleceğine Oy Verecek20 Eylül 2015
Türk Federasyon’dan Ahde Vefa programı16 Eylül 2015
Cemal Çetin: Alçakça Saldırılar Bizi Yıldıramaz13 Eylül 2015
TÜRK OCAKLARI ÇANKAYA ŞUBESİ KONGRESİNİ YAPARAK FAALİYETLERİNE BAŞLADI27 Ağustos 2015
Türk Ocakları'ndan "Terörle Mücadele Edin" Çağrısı 24 Temmuz 2015
Cemal Çetin'den Ramazan Bayramı mesajı 17 Temmuz 2015
Avrupa Türk Konfederasyon’dan Kadir Gecesi mesajı!13 Temmuz 2015
KUFSTEİN ÜLKÜ OCAĞI HAFTA SONU İFTARLARI DEVAM EDİYOR!!!12 Temmuz 2015
Tirol'de Ülkücüler Doğu Türkistan için Meydana İndi.12 Temmuz 2015
Türk Ocakları'ndan Türkmenlere Yardım11 Temmuz 2015
ATF Kufstein Ülkü Ocağı'ndan Örnek Davranış!04 Temmuz 2015
HTF Basın Açıklamasi04 Temmuz 2015
ATF Genel Başkan'ı Ali Can Tirol Bölgesinde Ziyaretlerde Bulundu.28 Haziran 2015
ATF GENEL BAŞKANI ALİ CAN TEŞKİLATLARI ZİYARET ETTİ.27 Haziran 2015
HTF’den Kur´an-ı Kerim, Ezanı Güzel Okuma ve Bilgi Yarışması27 Haziran 2015
TÜRK OCAKLARI’NDAN FETİH KONSERİ VE KADIN PANELİ 03 Haziran 2015
AVRUPA TÜRKLÜĞÜ SANDIKLARA SAHİP ÇIKTI03 Haziran 2015
HTF Yaşadığımız Ülkeyi Tanıyalım Gezisi...31 Mayıs 2015
Hollanda Türk Federasyon Aylık Bülteni Yayınlandı31 Mayıs 2015
TÜRK OCAKLARI GENEL MERKEZİ’NDEN İKİ BÜYÜK FAALİYET28 Mayıs 2015
Hollanda Türk Federasyon Hilalce Sohbetler düzenledi26 Mayıs 2015
Avrupa´da Oylar MHP'ye24 Mayıs 2015

..
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
YÖNETİM GİRİŞİ

GÜNÜN DUASI

MEDYA YAZARLAR
GÜNÜN AYETI
EN ÇOK OKUNAN
GÜNÜN HADİSİ

Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
SAYFALAR
Osmanlı Padişahları

TAKVİM
FACEBOOK

FOTO GALARİ
GAZETELER
..
ANASAYFA | GAZETELER | YÖNETIM | FOTO GALARİ | VİDEO GALERİ | İLETİŞİM | SİTENE EKLE | KÜNYE | SOHBET ODASI
CH