Ana Sayfa > TÜRK DÜNYASİ

5. TÜRK DÜNYASI BİRLİK KURULTAYI HATAY'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
24 Mayıs 2017
Bu haber 584 kez okundu
Türk Dünyası Birlik Platformu’nun (TDBP) her yıl düzenlediği kurultayların beşincisi bu yıl Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Öğrenci Konseyi, Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu ve Türk Strateji ve Jeopolitik Araştırmalar Topluluğu’nun ev sahipliğinde düzenlendi.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Yüzün üzerinde sivil toplum kuruluşu, öğrenci topluluğu, gençlik meclisi ve öğrenci konseyinin oluşturduğu Türk Dünyası Birlik Platformu’nun “5. Türk Dünyası Birlik Kurultayı” Hatay’da Mustafa Kemal Üniversitesi’nde “Irak ve Suriye Türklüğü – Türkmeneli” temasıyla toplandı. Program kapsamında iki panel düzenlendi.
 
YAYLADAĞI’NDAKİ TÜRKMEN KAMPLARINA ZİYARET
 
Kurultay’ın ilk gününde katılımcılar Hatay’ın Yayladağı ilçesinde bulunan Türkmen kamplarını ziyaret ettiler. Bölgede inceleme yapan katılımcılar, Türkmenlerin sorunlarını dinlediler. Ardından Antakya bölgesindeki tarihî mekânları gezdiler.
 
Programın ikinci gününde panel ve kurultay gündemine geçildi. Kurultay’ın açılış konuşmasını Mustafa Kemal Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Ahmet Mustafa Erdoğan yaptı. Erdoğan, katılımcılara “hoş geldiniz” diyerek sözlerine başladı. Kurultayın hazırlık sürecinden bahseden Erdoğan, Ziya Gökalp’in “Turan” şiirinden iki dize okudu ve Türk birliğinin hayal olmadığını vurguladı. Kurultayın teması kapsamında Hatay’ın Suriye Türklüğü için önemli bir yer olduğunu ifade eden Erdoğan, Irak ve Suriye Türkmenlerinin meselelerinden bahsetti.
 
TDBP’DEN MAKEDONYA TÜRKLÜĞÜNE EĞİTİM YARDIMI
 
Erdoğan’ın ardından kürsüye konuşmalarını yapmak üzere Türk Dünyası Birlik Platformu Genel Koordinatörü Halit Gökalp Küçük geldi. Küçük, Platform adına yapılan çalışmalardan bahsetti. Geçtiğimiz dönem “Yesevi Yolunda” başlığıyla belirlenen projeler kapsamında yapılan faaliyetleri anlatan Küçük, Makedonya’daki Türklere yapılan eğitim yardımı hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Programın resim ve videolarını paylaşan Küçük, bu çalışmaların devam etmesi gerektiğini vurguladı ve teşekkür etti. Ardından kürsüye TDBP Genel Sekreteri Ahmet Alkan gelerek kurultay teması ve platform hakkında açıklamalarda bulundu. Ahmet Alkan, Ortadoğu’daki Türk varlığının sosyolojik tahlillerini yaptıktan sonra, “Binlerce Türkmen saldırıya uğrarken, katledilirken hiçbir şey yokmuş gibi davrananları ne tarih ne de büyük Türk milleti affetmeyecektir.” dedi. Alkan ayrıca, platformun kuruluşundan bugüne yaptığı çalışmaları ve amaçlarını özetleyerek, bir yenilenmenin ve kan değişimin şart olduğunu vurguladı.
 
“SURİYE KRİZİNE KADAR SURİYE TÜRKMENLERİNİN VARLIĞI BİLİNMİYORDU”
 
Konuşmaların ardından “Türkmeneli Paneli”ne geçildi. Panelin oturum başkanlığını Türk Ocakları Hatay Şubesi Başkanı Doç. Dr. Murat Tiryakioğlu yaptı. Konuşmacılar ise Suriye Türkmeni eğitimci İsmet Bozoğlan ve Kerkük Türkmenlerinden Zemir Kerkükoğlu oldu. Oturum Başkanı Tiryakioğlu, Türkmeneli kavramının Irak ve Suriye Türklerinin yaşadığı coğrafya olduğunu vurgulayarak sözlerine başladı. Özellikle Suriye Türkmenlerinin varlığının Suriye krizi çıkana kadar pek bilinmediğini söyleyen Tiryakioğlu, Türkmen meselesi hakkında genel değerlendirmelerde bulundu. Ardından sözü İsmet Bozoğlan’a bıraktı. Bozoğlan, sözlerine kendi yaşamından ve Suriye’den Türkiye’ye geliş sürecinden bahsederek başladı. Konuşmasına daha çok Suriyeli Türkmenler üzerinde yaptığı araştırmalardan ve dinlediği anekdotlardan örnekler vererek devam eden Bozoğlan, Suriye Türkmen Meclisi’nin kuruluşundaki sorunları ve önemini anlattı. Suriye Türkmenlerinin 1952 yılına kadar Suriye’de hiçbir talep sunamadıklarını ifade eden konuşmacı, 1952’de ilk olarak eğitim hakkı talebinin Esad yönetimine iletildiğini belirtti. İktisadi hayatın hiçbir alanında Türkmenlere desteğin olmadığını belirten konuşmacı, Türkiye’nin Türkiye’ye gelen Türkmenlere yönelik politikalarında eksikler olduğunu da söyledi. Eğitimde Suriye müfredatının uygulanmasının yanlış olduğunu Türkmenlere Türklük bilincinin aşılanması gerektiğini ifade etti. Suriye’de ciddi bir asimilasyon politikasının yürütüldüğünü ve Araplaştırma siyasetinin Türkmenler üzerinde ciddi etkiler bıraktığını söyleyen Bozoğlan, Suriye’de şimdi de başka devletçiklerin kurulma projelerinin olduğunu buna karşı önlem alınması gerektiğini, gerekirse bir Türkmeneli devletinin kurulması gerektiğini söyledi.
 
“1980’LERDE SADDAM MAHKEMELERİNDE ÇANKAYA MARŞLARI SÖYLENMİŞTİ”
 
Bozoğlan’ın arından sözü Zemir Kerkükoğlu aldı. Kerkükoğlu da Kerkük’te yaşadığı yılları ve Türkiye’ye geliş sürecini anlatarak sözlerine başladı. Irak’taki Türkmen varlığı hakkında bilgiler veren Kerkükoğlu, Irak Türkmenlerinin kendisini Suriye Türkmenlerine göre daha çok ifade edebildiğini vurgulayarak bunun bir şans olduğunu söyledi. Suriye Türkmenlerinin de daha etkili olmak için desteğe ihtiyacı olduğunu vurguladı. Irak Türkmenlerinde milliyetçilik şuurunun yüksek olduğunu söyleyen Kerkükoğlu, 1980’li yıllarda Saddam’ın mahkemelerinde Türkçülüğün savunulduğunu, Çankaya Marşı’nın Irak sokaklarında söylendiğini vurguladı. Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi’nin Irak’ta çok büyük ve önemli bir mücadele verdiğini söyleyen Kerkükoğlu, Salihi’nin büyük bir lider olduğunu ifade etti. Irak’taki Türkmenlerin sorunlarından bahseden konuşmacı, sözde Irak Kürt yönetiminin Türk okullarını kapattığını, Türkçe eğitimi engellediğini söyledi. Türkiye ile Türkmen bölgesi arasında Kürt bölgesi olduğunu burada Barzani ve Talabani’nin yanı sıra PKK’nın da var olduğunu söyleyen Kerkükoğlu, Türkmenler arasında da birlik olmadığını vurguladı. Ancak Irak Türkmen Cephesi’nin bu parçalanmışlığı yavaş yavaş çözdüğünü ver birliği sağladığını söyledi.
 
IRAK VE SURİYE TÜRKLÜĞÜ ÖĞRENCİ PANELİ YAPILDI
 
Panelin ardından soru cevap kısmına geçildi. Daha sonra Platform üyesi gençlerden oluşan gençlik paneli yapıldı. “Irak ve Suriye Türklüğü” konulu gençlik panelinin oturum başkanlığını Gökkubbe Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Emre Kartal yaptı. Konuşmacılar ise Konya Selçuk Üniversitesi Türkçe Fikir Topluluğu’ndan Batuhan Dağ “Türkiye’nin Türkmen Politikaları” başlıklı bildiriyi, Akdeniz Üniversitesi Avrasya Araştırmaları Topluluğu’ndan Gülsüm Bostan “Krallık Sonrası Türkiye-Irak İlişkileri ve Türkmenler” başlıklı bildiriyi, Mustafa Kemal Üniversitesi Türk Strateji ve Jeopolitik Araştırmaları Topluluğu’ndan Mehmet Kaplan “Suriye Türkleri” başlıklı bildiriyi sundular.
 
TÜRK DÜNYASI BİRLİK PLATFORMU’NDA BAYRAK DEĞİŞİMİ
 
Panelin ardından Türk Dünyası Birlik Platformu 5. Genel Kurulu’na geçildi. Genel Kurul divan başkanlığına Emre Kartal, divan üyeliklerine ise Ahmet Şimşek ve Serdar Bayındır seçildiler. Yapılan konuşmaların ardından gelen gündem tekliflerini değerlendiren divan kurulu, seçim yapılmasına karar verdi. Katılımcıların büyük çoğunluğunun teklifiyle verilen tek listelik aday yönetim kurulu oylamaya sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi. Yapılan oylamanın sonucunda Akdeniz Üniversitesi Avrasya Araştırmaları Topluluğu’ndan Mustafa Koçyegit Genel Sekreterliğe, Bilkent Üniversitesi Milliyetçi Düşünce Topluluğu’ndan Vasıf İnanç Duygulu Genel Koordinatörlüğe seçildi. Ayrıca 23 kişilik yönetim kurulu da göreve başladı. Seçimin ardından Türk bayrağı ile devir teslim töreni yapıldı.
 
Kurultayın üçüncü gününde katılımcı topluluklar tek tek kürsüye gelerek kendilerini tanıttılar ve topluluklarının faaliyetlerinden bahsettiler. Ardından Platform’un yapacağı faaliyetler ve projeler tartışıldı. Katılım belgelerinin dağıtımının ardından kurultay sona erdi.
 
5. TÜRK DÜNYASI BİRLİK KURULTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ
Türk Dünyası Birlik Platformu tarafından düzenlenen 5. Türk Dünyası Birlik Kurultayı bu yıl 12-13-14 Mayıs 2017 tarihlerinde Mustafa Kemal Üniversitesi Öğrenci Konseyi, Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu ve Türk Strateji ve Jeopolitik Araştırmalar Topluluğu ev sahipliğinde Hatay’da Mustafa Kemal Üniversitesinde gerçekleştirilmiştir.
Kurultay kapsamında yapılan konferans, panel, toplantı ve çalıştaylarda ortaya çıkan irade üzerine aşağıdaki maddelerde somutlaşan şu kararlar alınmıştır:
 • Türk Dünyası Birlik Platformu (TDBP), Irak ve Suriye Türkmenlerinin yaşadığı beka sorunun ulaştığı seviyeyi göz önünde bulundurarak Türkiye Cumhuriyeti ve diğer bağımsız Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere bütün dünyayı bu duruma karşı duyarlı olmaya, uluslararası hukuk ve insan hakları doğrultusunda adaletli davranmaya çağırmaktadır.
 • TDBP, Suriye Türklüğünün yaşadığı sorunların daha gür bir ses ile ifade edilmesi ve birlik içerisinde hareket edilebilmesi amacıyla Suriye Türklerini Suriye Türkmen Meclisi çatısı altında bütünleşmeye davet etmektedir.
 • TDBP, Türkiye Cumhuriyeti’ne Türkmen kamplarında ikamet eden Türkmen sığınmacı çocuklara verilen eğitim programındaki aksaklıkları gidermesi için çağrıda bulunmaktadır.
 • TDBP, Kerkük’ün statüsünün değiştirilmesi amacını taşıyan kararları ve Türk şehri Kerkük’e peşmergeler tarafından paçavralar asılması gibi eylemleri kabul edilemez olarak nitelendirmektedir.
 • TDBP, başta Kerkük Türkleri olmak üzere bütün Irak Türklüğünü Erşat Salihi liderliğindeki Irak Türkmen Cephesi ile koordineli hareket etmeye davet etmektedir.
 • TDBP, bağımsız 7 Türk devletini ilgili ve ilişkili konularda Suriye Türkmen Meclisi ve Irak Türkmen Cephesi’ni ikili ilişkilerinde yetkili muhatap olarak kabul etmeye ve uluslararası platformlarda desteklemeye davet etmektedir.
 • TDBP, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Türk Dil Kurumunun öncülüğünde 2017 yılının “Türk Dili Yılı” olarak ilan edilmesi sebebiyle Türkçe’nin yerinde, doğru, güzel ve kurallarına uygun şekilde kullanımına yönelik etkinlikler gerçekleştirecektir.
 • TDBP, Türkçe’nin mevcut durumu ve yabancı kelimelerin kanunlara aykırı bir şekilde kullanılması konuları hakkında rapor çalışmaları yapmaya ve bu raporları yetkili kurumlara iletmeye karar vermiştir.
 • TDBP, bilim dili olarak Türkiye Türkçesi’nin Türk dünyasında ortak bir kullanıma erişmesi ve alfabe birliğinin tesis edilmesi için çağrıda bulunmaktadır.
 • TDBP, Türk dünyasının bilge lideri merhum Alparslan Türkeş’in doğumunun 100. yılı ve Hakk’a yürüyüşünün 20. yılı olması sebebiyle 2017 yılı içerisinde Başbuğ Türkeş’in Türk Dünyası ufkunu kitlelere ulaştırmak gayesiyle çeşitli etkinlikler tertip edecektir.
 • TDBP, Türk dünyası alanında akademik çalışmalara sevk etmek gayesiyle “Uluslararası Türk Dünyası Öğrenci Kongresi” düzenlemeye karar vermiştir.
 • TDBP, 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında gerçekleşen Hocalı Soykırımı’nın hukukî nitelikteki delillerin konferans ve paneller vasıtasıyla aktarılmasını kararlaştırılmıştır.
 • TDBP, Türk birliği fikrini benimsemiş şair, yazar ve devlet adamlarının hayatını, fikirlerini, eserlerini anlatmak ve abide şahsiyetleri anmak amacıyla programlar düzenleyecektir.
 • TDBP, Türk millî kültürü içerisinde önemli bir değer olan Nevruz kutlamalarına öncülük edecektir.
 • TDBP, Kıbrıs’ta yürütülen müzakerelerde olası bir toprak kaybına sebebiyet verilmemesi gerektiğini ifade etmekte ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tam bağımsızlığını desteklemektedir.
 • TDBP, Batı Trakya Türklüğünün yaşadığı güncel problemlerin kamuoyuna taşınması amacıyla çalışmalar yürütecektir.
 • TDBP, tarihi süreç içerisinde başta Sovyetler ve Rus Çarlıkları dönemlerinde üretilen suni millet isimleri ve suni etnik kökenlerin tespit edilmesi ve bunların bilimsel dayanaklarının ortaya koyulması için çalışmalar yapılması yoluyla Türk dünyası tarihi içerisinde mevcut olan birliği bozma amacı taşıyan fitnelerin engellenmesini hedeflemektedir.
 • TDBP, Türk siyasî tarihi içerisindeki fikri ayrılıklardan doğan tartışmaların manipülasyona uğratılmasıyla ortaya çıkarılmış olan kutuplaşmaları reddetmektedir.
 • TDBP ve üye topluluklar sahip olduğu Türk dünyası hassasiyetine bağlı kalmak suretiyle diğer STK’lar ile paydaş etkinlikler düzenlemeye karar vermiştir.
 • TDBP üye toplulukları bulundukları üniversitelerde kişisel gelişim konulu çalışmalar ve sertifika programları yürütecektir.
 • TDBP’nin süreli yayın hüviyetindeki resmî yayın organının mevcut baskı kalitesi korunarak kurumsallaştırılması karara bağlanmıştır.
 • Bugüne değin TDBP Tanıtım ve Medya Sekretaryası tarafından yayımlanan Türk Dünyasında yaşanan gelişmelerin derlendiği e-bülten formatıyla aylık yayın yapan  “Türk Dünyası Güncesi”, niteliği değişmeksizin TDBP Araştırma ve Strateji Geliştirme Sekretaryası editörlüğünde yayın hayatına devam edecektir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
 


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer TÜRK DÜNYASİ Haberleri

Başlık Tarih
 
Ülkü Ocakları Hocalı Katliamı’nı andı10 Mart 2019
8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Doğu Türkistan'da kadın olmak09 Mart 2019
HOCALI SOYKIRIMI TÜRK MİLLETİNİN ORTAK ACISIDIR!26 Şubat 2019
Hocalı Katliamı, Bölgede İşlenen En Acımasız Uluslararası Suçlardan Biri!25 Şubat 2019
DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA DOĞU TÜRKİSTAN DESTEĞİ13 Şubat 2019
Çin’in Doğu Türkistan’daki zulmü protesto edildi10 Şubat 2019
Türkiye'den Çin'e tepki: Toplama kamplarını kapatın09 Şubat 2019
Kerkük bir bombadır08 Şubat 2019
Türkmen Cephesi lideri Erşad Salihi Bahçeli'yi ziyaret etti07 Şubat 2019
"Filistin ne kadar bizdense Doğu Türkistan da o kadar bizdendir"04 Şubat 2019
Türk Ocaklarından Doğu Türkistan Hk. Basın Toplantısına Çağrı18 Ocak 2019
Uygur Türkleri'nin milli şuur direnci yok edilmeye çalışılıyor 15 Ocak 2019
Türk Dünyası ödülleri sahiplerini buluyor13 Ocak 2019
Çin’in Doğu Türkistan politikalarına tepkiler02 Ocak 2019
Çin'in Doğu Türkistan politikaları protesto edildi29 Aralık 2018
“DOĞU TÜRKİSTAN’DA İNSANLIK CAN ÇEKİŞİYOR” 29 Aralık 2018
VAN GÖLÜ KIYISINDA TÜRK KÜLTÜRÜNÜ YAŞATACAKLAR28 Aralık 2018
GÖK BAYRAK19 Aralık 2018
Çin’in Doğu Türkistan politikalarına tepkiler19 Aralık 2018
Doğu Türkistan Ortaçağ karanlığı yaşıyor18 Aralık 2018
“Doğu Türkistan’dan Yemen’e İnsanlık Dramı Paneli”16 Aralık 2018
Doğu Türkistan’daki mazlumlar için yürüdüler15 Aralık 2018
“DÜNYA İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARI NEREDE?”10 Aralık 2018
ÇİN ZÜLMÜ, DOĞU TÜRKİSTAN’DA DEVAM EDİYOR09 Aralık 2018
Çin, Doğu Türkistan'a Zulme Son Ver!02 Aralık 2018
DOĞU TÜRKİSTAN ZÜLM ALTINDA26 Kasım 2018
ORTAK SORUMLULUK VE HAREKET21 Kasım 2018
Türk'ün Millî Değerlerine Saygısızlık Kabul Edilemez17 Kasım 2018
Kırgızistan’da Türk Dilli Devletler İstihbarat Servisleri 21. Konferansı14 Kasım 2018
1944 Ahıska sürgününün . . .14 Kasım 2018
Ankara’da Devlet Bahçeli’ye anlamlı ziyaret31 Ekim 2018
KAHROLSUN KIZIL ÇİN , YAŞASIN DOĞU TÜRKİSTAN31 Ekim 2018
Ata Yurtlarından Kırgızistan 23 Ekim 2018
ERŞAD SALİHİ TÜRKİYE’YE SESLENDİ; 14 Temmuz 2018
Sancaklı’dan Çölaşan’a büyük tepki!13 Temmuz 2018
Asla izin vermeyeceğiz! 11 Temmuz 2018
A. Gencehan Babiş, Ayağının Tozuyla Azerbaycan İzlenimlerini TRT’de Anlattı07 Temmuz 2018
Kerkük Gönül Gecesi'nde İzleyenler Büyülendi!03 Haziran 2018
IRAK PARLEMENTO SEÇİMLERİ ÖNCESİ TÜRKMEN ....11 Mayıs 2018
DOĞU TÜRKİSTAN’DA BASKI İÇİN MÜSLÜMAN OLMAK YETERLİ !01 Mayıs 2018
Bahçeli'den Aliyev'e Kutlama Mesajı14 Nisan 2018
"Çözüm sadece Türk tarafının gayretleri ile olmaz"08 Nisan 2018
Kırım Tatarları Türkiye'ye minnettar 31 Mart 2018
Türk dünyasının renkleri Saraybosna'da buluştu26 Mart 2018
Manisa Şifalı Mesir Macunu Nevruz Ateşiyle Karıldı22 Mart 2018
NEVRUZ, TÜRK DÜNYASININ TÜRKLÜK BAYRAMIDIR.21 Mart 2018
Dağlık Karabağ Savaşında Ağdam'daydım! (Yaşanmış Gerçek Bir Hikaye)28 Şubat 2018
HOCALI KATLİAMINI NEFRETLE KINIYORUZ!26 Şubat 2018
KIRIM’IN İŞGALİNİN DÖRDÜNCÜ YILI26 Şubat 2018
Batı'ya tokat gibi 'Türkiye' mesajı!26 Şubat 2018
'Türkiye'nin yanındayız ve destekçisiyiz' 23 Şubat 2018
Bu acı unutulmaz20 Şubat 2018
TÜRK DÜNYASI ÖDÜLLERİ BUGÜN SAHİPLERİNİ BULUYOR11 Şubat 2018
Yörük Türkmenleri MHP İl Yönetimini Ağırladı09 Şubat 2018
Irak Türkmenleri Yörük Türkmen Çalıştayı'na Renk Kattı09 Şubat 2018
Mehmet Özbek, Irak Türkleri'nin Elçisi!21 Aralık 2017
'Türkiye Türk dünyasının direğidir'20 Aralık 2017
Üç Kardeş Şehir (Kerkük - Elazığ - Şanlıurfa ) Buluştu!17 Aralık 2017
Kudüs’ün İsrail’in Bölünmez Başkenti Yapılması Kabul Edilemez!10 Aralık 2017
Türkmenlerin varoluşu Türkiye'nin varlığına bağlıdır30 Kasım 2017
'Son kale Türkiye'dir'30 Kasım 2017
ÇUKUROVA MHP TÜRKMENLERİ YALNIZ BIRAKMADI…16 Kasım 2017
Ahıska Türklerinin sürgün edilişlerinin 73. yılı15 Kasım 2017
KKTC'nin 34'üncü kuruluş yıldönümü kutlanıyor15 Kasım 2017
23 bini aşkın Ahıska Türkü'ne vatandaşlık müjdesi05 Kasım 2017
Bayram Bitti!!!26 Ekim 2017
Erşat Salihi: “Kerkük Valisi Türkmen olsun“ 24 Ekim 2017
Devlet Bahçeli’ye “Kerkük Teşekkürü”23 Ekim 2017
AHISKA TÜRKLERİNİN 'VATANA DÖNÜŞ' MÜCADELESİ DEVAM EDİYOR17 Ekim 2017
Türk Yurdu Kerkük Truva Atı Taktiğiyle İşgal Edilmişti16 Ekim 2017
Salihi'den Türkmenlere 'Kendinizi koruyun' çağrısı16 Ekim 2017
Kerkük'ü Peşmergeye Teslim Etmeyeceğiz14 Ekim 2017
PROF. DR. İbrahim TELLİOĞLU "TÜRK DÜNYASI BİR OLURSA, DÜNYAYI YÖNETİR"14 Ekim 2017
Pabuç Pahalı! 14 Ekim 2017
KKTC Dışişleri Bakanlığı: “BM'nin raporu bizleri bir kez daha hayal kırıklığına uğrattı“ 11 Ekim 2017
Erşat Salihi’den Devlet Bahçeli’ye: Allah sizden razı olsun11 Ekim 2017
Erşad Salihi: 'Bölge büyük bir savaşa sürüklenebilir'10 Ekim 2017
MHP'nin Kerkük için hazırladığı eser 07 Ekim 2017
KERKÜK İÇİN YAYI ÇEKİLMİŞ OK GİBİ . . . . 29 Eylül 2017
Salihi; "Bilge Lider´e minnettarız." 28 Eylül 2017
''TÜRKİYE BİLE YETERİNCE TUTUM GÖSTERMEDİ''27 Eylül 2017
15 yıldır bağırdık, çağırdık sesimizi duyan olmadı27 Eylül 2017
Türk Ocakları Türk Yurtlarına Yüzlerce Kurban Ulaştırdı21 Eylül 2017
Türk Dünyası ‘Altay Toplulukları Sempozyumu’nda Buluşuyor22 Temmuz 2017
KKTC'den Rumlara rest: 'Yolumuza Türkiye ile devam ederiz'21 Temmuz 2017
KKTC, Kıbrıs Türklüğünün teminatı, şehitlerimizin emanetidir20 Temmuz 2017
43. yıl coşkusu20 Temmuz 2017
“Olumsuz gidişi Türkiye’nin kararlılığı durdurabildi”19 Temmuz 2017
'Türkmen Gücünü Kuranlar Senden İzin Almayacak!'19 Temmuz 2017
Türk Ocakları: 'Suriyeliler' Meselesini Provokasyonla Açıklamak Kolaycılıktır18 Temmuz 2017
'Türkiye Güçlendikçe Biz de Güçleniyoruz'11 Temmuz 2017
Türk Ocakları: IŞİD Telafer'de Türkmenleri Kurşuna Diziyor09 Temmuz 2017
TÜRK OCAKLARI: IŞİD TELAFER’DE TÜRKMENLERİ KURŞUNA DİZİYOR07 Temmuz 2017
TDBP’DEN “KIBRIS'TA ÇÖZÜM: ULUSLARARASI TANINMIŞ VE EŞİT KKTC” AÇIKLAMASI01 Temmuz 2017
Türk Ocakları: İkaz Ediyoruz, Kıbrıs'ta Taviz Verilemez01 Temmuz 2017
Güney Azerbaycan'dan Bahçeli'ye Ziyaret28 Haziran 2017
Kerkük-Türkmen Kültür Parkı Teşekkürü16 Haziran 2017
Türkmenler'in tapulu toprağına gecekondu dikilemez10 Haziran 2017
Kırım Türklüğünün acılarını paylaşıyoruz. 19 Mayıs 2017
Kırımoğlu: Mutlaka toprağımızı geri alacağız 18 Mayıs 2017
"Kırım Türklüğü hiçbir zaman yalnız değildir"18 Mayıs 2017
Doğalgaz ve domates için Kırım Türk'ünden vazgeçilemez18 Mayıs 2017
KIRIM TATARLARININ SÜRGÜNÜNÜN 73. YILI17 Mayıs 2017
Kerkük'ün özel statüye kavuşturulmasını istiyoruz16 Mayıs 2017
Türk Ocakları Genel Merkez ve Şubelerinden 8 Maddelik Bildiri14 Mayıs 2017
OLCAY KILAVUZ: TÜRK DEVLETİ BU AHI ALMAMALIDIR!10 Mayıs 2017
Kerkük'te Türkmenlerden PKK'ya tepki 08 Mayıs 2017
'TÜRKİYE OLMADAN KIBRIS MESELESİ HALLEDİLEMEZ'06 Mayıs 2017
'Kerkük'te Türkmen Gerçeği Değiştirilemez' 22 Nisan 2017
Katliamlara sesiz kalamayız 08 Nisan 2017
BAHÇELİ: TÜRKMENLER SAHİPSİZ DEĞİL06 Nisan 2017
Kerkük Kültürüyle Ve İnsanıyla Türk’tür, Türk Kalacaktır!30 Mart 2017
Türk Ocakları: Kerkük Hangi Hesaplara Kurban Ediliyor? 29 Mart 2017
Türk Diyarı Kerkük Elden Gidiyor!29 Mart 2017
Türk Ocakları 105. Yılını Kutluyor: Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz'ün 105. yıl Mesajı 24 Mart 2017
Antalya Kerkük’e Ses Verdi23 Mart 2017
Türkmen Diyarı Kerkük’te Kürtlerin Oynadığı Oyun Herkesi Yakacak!18 Mart 2017
TÜRK OCAKLARI GALİP ERDEM'İ UNUTMADI18 Mart 2017
Irak Türkmenleri Yörük Türkmen Çalıştayı’nda03 Mart 2017
Hocalı katliamının 25. yılı25 Şubat 2017
MHP Genel Başkan Yardımcısı Demirel’den ‘Kırım İşgali’ Açıklaması24 Şubat 2017
Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti'ne Ülkü Ocaklı bir Bakan atandı.18 Şubat 2017
"KKTC'nin Hiçbir Noktası Pazarlığa Açık Değildir"17 Şubat 2017
AKINCI: ANASTASİADİS, KAPIYI VURARAK ÇIKTI16 Şubat 2017
Irak Türkleri Uluslararası Türkmen Elleri Şairleri ve Sanatçıları Buluşması’na Renk Kattı15 Şubat 2017
Sende Uzat Elini Halep Ölmesin04 Şubat 2017
Türk Ocaklarında Misak-ı Milli Tarihten Günümüze Değerlendirildi01 Şubat 2017
“MİSAK-I MİLLÎ, TAM BAĞIMSIZ BİR ÜLKENİN NASIL OLACAĞINI TARİF EDER”30 Ocak 2017
Ocakbaşı Sohbetlerinde Türk-Rus İlişkileri Tarihten Günümüze Masaya Yatırıldı25 Ocak 2017
Bu acı unutulmaz20 Ocak 2017
Suriye Meselesi, Geleceği ve Türkmenler….17 Ocak 2017
Kıbrıs Milli Davadır! Haklarımızdan Taviz Verilmemeli!16 Ocak 2017
III. Türk Dünyası Hizmet Ödülleri"16 Ocak 2017
TÜRK DÜNYASI ÖDÜLLERİ OYLAMASI BAŞLADI29 Aralık 2016
Darbe gecesi Türkmenlere tehdit mesajı27 Aralık 2016
KERKÜK DESTANI...27 Aralık 2016
Türkmen komutanlardan Başkan Hüseyin Sözlü’ye ziyaret18 Aralık 2016
Türkmenler Birleşmeli14 Aralık 2016
Halep'te çocukların cesetleri kömür oldu13 Aralık 2016
'Allah anavatanımız Türkiye’yi korusun'11 Aralık 2016
Azeri mi Dediniz? YANLIŞ!07 Aralık 2016
'HALEP ÖLÜME TERK EDİLEMEZ'06 Aralık 2016
Aliyev'den Taziye Mesajı30 Kasım 2016
Türk Dünyası Birlik Platformu'ndan 'Türk Birliği' Çağrısı24 Kasım 2016
Telafer'in geleceğine Türkmenler karar verir21 Kasım 2016
Durum Değerlendirmesi ve Geleceğe Bakış16 Kasım 2016
KKTC 33 yaşında16 Kasım 2016
Irak Türkleri Petrol Kurbanıdır!14 Kasım 2016
Türk Ocakları'ndan Cumhuriyet ve Cumhuriyete Yönelik Tehditler Konferansı01 Kasım 2016
Türk Ocakları;Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!30 Ekim 2016
Iraklı Türkmen lider Salihi'den "Kritik Uyarı"26 Ekim 2016
Kerkük’te Yaşanan IŞİD Saldırısı Hakkında Basın Açıklaması24 Ekim 2016
ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN'DA ÇOCUKLARINA DİNİ TELKİNDE BULUNAN AİLELERİ CEZALANDIRACAK!23 Ekim 2016
Türkmen şehri Kerkük’ün Güvenlik Dosyası Kimin Elinde?23 Ekim 2016
ERŞAD SALİHİ'DEN ÖZEL AÇIKLAMALAR20 Ekim 2016
Türk Ocakları Genel Merkez ve Şubelerinden Kritik Uyarılar19 Ekim 2016
"Türkiye'nin MHP'ye, Devlet Bahçeli gibi devlet adamlarına ihtiyacı var"17 Ekim 2016
PKK'YI ERMENİLER KURDU 10 Ekim 2016
Çeyrek Asırlık Bağımsızlık, Coşkuyla Kutlandı05 Ekim 2016
Bağımsızlıklarının 25. Yılında Türk Cumhuriyetleri ve Türk Dünyası Paneli Yapıldı05 Ekim 2016
"Türkiye'nin Etkin ve Fiili Garantisini Asla Tartıştırmayız"02 Ekim 2016
BAĞIMSIZLIKLARININ 25. YILINDA TÜRK CUMHURİYETLERİ VE TÜRK DÜNYASI28 Eylül 2016
Salihi: PKK Yalan Söylüyor25 Eylül 2016
"Kıbrıs Türk Halkı Güvenliğini Türkiye’nin Garantisinde Görüyor"19 Eylül 2016
Iraklı Türkmenlerden 'Dicle Kalkanı' Talebi17 Eylül 2016
Salihi: Dış Güçler Bölgeyi İstila Etmeye Çalışıyor16 Eylül 2016
1 Ağustos, Kıbrıs Türkü'nün Adadaki Varlığının Göstergesidir01 Ağustos 2016
Türkiye Var Oldukça Kırım'ı Yeniden Alabiliriz!31 Temmuz 2016
Çin'in Yarkent Katliamını Asla Unutmayacağız31 Temmuz 2016
Azerbaycan Temsilcimiz Elnur Eltürk'ün Yeni Görevi15 Temmuz 2016
Dünya Uygur Kongresi Al Bayrak'tan Gök Bayrak'a selam olsun.13 Temmuz 2016
Türk Ocakları Ramazan'da Türkmenleri Unutmadı04 Temmuz 2016
Azerbaycan'dan Türkiye'ye destek30 Haziran 2016
Irak'taki Türkmenler tehdit altında22 Haziran 2016
ALMANYA'DA TÜRKLERDEN ERMENİ TASARISINA TEPKİ01 Haziran 2016
Türk Ocaklıların Doğu Türkistan'a Alınmaması Hakkında Basın Açıklaması25 Mayıs 2016
Kırım Sürgünü 72. Yılında Devam Ediyor17 Mayıs 2016
Irak Türkmenleri 2.Uluslararası Yörük Festivali ve 23. Yörük Türkmen Şöleni’ne Renk Kattı.09 Mayıs 2016
2016: Ahmed Yesevî Yılı ve Düşündürdükleri06 Mayıs 2016
"PİR-İ TÜRKİSTAN HOCA AHMET YESEVİ VE HİKMETLERİ"05 Mayıs 2016
4. Türk Dünyası Birlik Kurultayı Yapıldı28 Nisan 2016
Meclis Yaşayacak! Rusya’yı ise SSCB'nin Akıbeti Bekliyor28 Nisan 2016
Kanada'daki Türkler "Ermeni yalanlarına" karşı yürüdü25 Nisan 2016
Sözde Ermeni Soykırımın yıldönümünde ...24 Nisan 2016
AZERBAYCAN'DAN ULUSLARARASI KAMUOYUNA ÇAĞRI !22 Nisan 2016
Azerbaycanlı komutan 'Avrupalı Ajan'ı yazdı21 Nisan 2016
Türk Ocakları'ndan Kırım Tatar Milli Meclisi Açıklaması20 Nisan 2016
MHP, TBMM'yi Azerbaycan'a destek vermeye çağırdı05 Nisan 2016
GAMOH, beyanat yayınladı04 Nisan 2016
“Kırım Tatarlarının akıbetine uğrarsınız”02 Nisan 2016
IŞİD'in Irak Türkmenlerine uyguladığı kimyasal soykırım02 Nisan 2016
Türk Ocakları Armağanları Sahiplerini Buldu29 Mart 2016
Türkmenlerden Işid Protestosu26 Mart 2016
Nevruz Bayramımız kutlu olsun21 Mart 2016
Dünya Türkleri teröre karşı birleşti20 Mart 2016
SALİHİ: 'TÜRKMEN HALKINA YAPILMIŞ SOYKIRIM GİRİŞİMİ'12 Mart 2016
Türk Ocakları Şube Başkanları İstişare Toplantısı Sonuç Bildirgesi11 Mart 2016
MHP'li Ersoy Hükümeti Uyardı11 Mart 2016
27 Türk boyu, Bugaç ovasında bir araya geliyor10 Mart 2016
Rumlar suçlu arayacaksa aynaya baksın05 Mart 2016
Uluslararası İpek Yolu'nun Yükselişi ve Türk Dünyası Bilgi Şöleni'ne Davet29 Şubat 2016
Karabağ Türkün Öz Yurdudur26 Şubat 2016
İnegöl Ülkü Ocakları'dan "Hocalı Katliamı"Açıklaması26 Şubat 2016
Kırım, iki yılda ne ‘Kobani’ olabildi, ne Halep25 Şubat 2016
Dünya bu soykırımı görmüyor25 Şubat 2016
Sarınay, Kerkük ve Musul Meselesini Tarihi ve Güncel Haliyle Değerlendirdi23 Şubat 2016
“TÜRKİYE TÜRKMENLERİN GARANTÖRÜ OLAMADI”22 Şubat 2016
MHP'den yardım kermesi 21 Şubat 2016
Şehsuvaroğlu Türk Ocakları'nda, Sarıkamış'ı Anlattı15 Şubat 2016
Türkmen Meclisi'nden Olcay Kılavuz'a teşekkür ziyareti14 Şubat 2016
ADİL ALİYEV'DEN HAVUZCU SABAH'A TEPKİ10 Şubat 2016
Türk Ocakları ve Türkiye Kamu-Sen'den Tarih, Dizi ve Film: Kurgu ve Gerçek Paneli08 Şubat 2016
"2. Türk Dünyası Hizmet Ödülleri" sahiplerini buldu08 Şubat 2016
Aliyev´den Suriye Türkmenlerine maddi, manevi destek06 Şubat 2016
TÜRK DÜNYASI HİZMET ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNE VERİLECEK06 Şubat 2016
TÜRKMEN DAĞI'NDAN O SAHTEKÂRA UYARI !05 Şubat 2016
Kerkük'ü Federal Bölge İlan Ederiz02 Şubat 2016
Türkmendağı şehidi İbrahim Küçük, bugün uğurlanıyor 27 Ocak 2016
Özdağ Başkanlığındaki MHP Heyeti CHP'ye Örnek Oldu26 Ocak 2016
MHP'li yönetici Türkmen Dağı'nda Şehit oldu26 Ocak 2016
TÜRKMEN DAĞINDAN İSTANBUL'A MHP'Lİ ŞEHİTLER!26 Ocak 2016
Türk Ocakları Güneydoğu Anadolu'da Teşkilatlanmaya Devam Ediyor25 Ocak 2016
'TÜRKMENLERİ YOK SAYMAK, SURİYE'DE BARIŞ GETİRMEYECEK'25 Ocak 2016
ALİYEV: 'ALLAH TÜRK DÜNYASINI KORUSUN'25 Ocak 2016
Vatansever Türk Aydınları Bildirisi22 Ocak 2016
Bu acı unutulmaz 20 Ocak 2016
Azerbaycan'daki "20 Ocak Katliamı"nın 26. yılı 19 Ocak 2016
Özdemir: 1500 Aşiretin 200'ü Aslında Türkmen Asıllı 18 Ocak 2016
Kürtler, Kerkük’ü de hendeğe aldılar17 Ocak 2016
Gürgür: Türk Adını Anayasa'dan Çıkartmak Cinayettir16 Ocak 2016
RAUF DENKTAŞ, DUALARLA ANILDI13 Ocak 2016
AZERBAYCAN'DAN TÜRKİYE'YE BÜYÜK DESTEK13 Ocak 2016
Türkmenler Her Taraftan Saldırı Altında13 Ocak 2016
"O şiir ders kitaplarına tekrar konulsun"13 Ocak 2016
11.OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI09 Ocak 2016
"Kıbrıs'tan büyük endişelerle dönüyoruz"07 Ocak 2016
MHP'den Kıbrıs çıkarması06 Ocak 2016
Türk Ocakları: PKK’nın İpiyle Kuyuya İnilmez Diyenler Kandan Beslenmekle Suçlandı31 Aralık 2015
Kıbrıs'ta Asrın Suyu Denize Akıyor 28 Aralık 2015
Mehmet Akif Ersoy'un vefatının 79. yılı 27 Aralık 2015
Türk Devletini Hedef Alan Açıklamaların Hiçbirini Doğru Bulmuyoruz19 Aralık 2015
MHP ŞİLE İLÇE BAŞKANLIĞI'NDAN BAYIR BUCAK'A YARDIM13 Aralık 2015
Hükümet Türkmenleri yalnız bıraktı 11 Aralık 2015
Batı Trakya Türklüğü yalnız değildir10 Aralık 2015
"KIBRISLI TÜRKLER GÜVENLİKLERİNİ TÜRKİYE'NİN GARANTÖRLÜĞÜNDE GÖRÜYOR"07 Aralık 2015
IRAK TÜRKMENLERİ SORUNLARINI AB'YE ANLATTI04 Aralık 2015
Terör Sarmalında Türkiye ve Dünya Paneli Gerçekleştirildi Paneli02 Aralık 2015
TÜRKMENLER'DEN MESAJ VAR !30 Kasım 2015
Kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz30 Kasım 2015
2015 Türk Kültürüne Hizmet Ödülleri Verildi30 Kasım 2015

..
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
YÖNETİM GİRİŞİ

GÜNÜN DUASI

MEDYA YAZARLAR
GÜNÜN AYETI
EN ÇOK OKUNAN
GÜNÜN HADİSİ

Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
SAYFALAR
Osmanlı Padişahları

TAKVİM
FACEBOOK

FOTO GALARİ
GAZETELER
..
ANASAYFA | GAZETELER | YÖNETIM | FOTO GALARİ | VİDEO GALERİ | İLETİŞİM | SİTENE EKLE | KÜNYE | SOHBET ODASI
CH